ش. مه 15th, 2021

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

خبرنگار شهید “علیرضا شاملو” به عنوان شهید شاخص استان مرکزی معرفی شد

1 دقیقه خوانده شده
رئیس سازمان بسیج رسانه استان مرکزی گفت: "شهید شاملو" به عنوان شهید شاخص استان مرکزی معرفی شد.
خبرنگار شهید "علیرضا شاملو" به عنوان شهید شاخص استان مرکزی معرفی شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه و به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ سرهنگ احسان ربیعی در نشست خبری با اشاره به معرفی شهید شاملو به عنوان شهید شاخص در سال 1400 اظهار داشت: شهید علیرضا شاملو همراه با شهید رسول مصطفائی که در 17 آذر 59 در خرمشهر به شهادت رسید، از نخستین شهدای خبرنگار تاریخ انقلاب اسلامی است که ماجرای دردناک تحویل پیکرش به مادر دلاور و مقاوم این شهید که چند روز کوه‌های کردستان را پیموده بود بسیار شنیدنی است و شاید همین ماجرا بود که علیرضا و مادرش را به سوژه مستند سید شهیدان اهل قلم شهید سید مرتضی آوینی تبدیل کرد.

وی افزود: هر سال در راستای ترویج سبک زندگی شهدای انقلاب اسلامی و الگوگیری از گنجینه‌های ارزشمند آنها شهید شاخص سال معرفی می‌شود که در طی این سال‌ها به یک اقدامی اثرگذار و اثرگذار در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تبدیل شده است.

رئیس سازمان بسیج رسانه استان مرکزی ادامه داد: انتخاب شهید شاخص سال فرصت بسیار ارزشمند و مغتنمی است که ضمن پرداختن و معرفی سبک زندگی آن شهید والامقام به نسل جوان همچنین به ویژگی‌های جوان مومن در تراز انقلاب اسلامی پرداخته شود و الگوهای برتر به جامعه بهتر معرفی شوند و این از ضرورت‌های امروز جامعه است.

ربیعی عنوان کرد: داشتن شرایط انقلابی، جهادی، دغدغه در حوزه مسائل فرهنگی، داشتن سوابق برجسته در دفاع از انقلاب اسلامی، ولایت و ارزش‌های اسلامی، فعالیت‌های جریان ساز در عرصه‌های فرهنگی و هنری و حرکت‌های موثر از جمله شاخصه‌های معرفی شهید شاخص سال است که امسال در استان مرکزی شهید والامقام علیرضا شاملو انتخاب شده است.

وی افزود: خوشبختانه به برکت کنگره شهدای استان مرکزی مستندات و تولیدات بسیار قابل قبولی در راستای معرفی شهید علیرضا شاملو انجام شده که این باید ادامه پیدا کند و از همینجا از کلیه علاقمندان به شهدا و خصوصا اصحاب هنر و فعالان فرهنگی دعوت می کنیم در راستای معرفی این شهید عزیز توانمندی و ظرفیت‌های خود را پای کار بیاورند چراکه هرچقدر در حوزه معرفی شهدا کار شود هنوز کم است.

رئیس سازمان بسیج رسانه استان مرکزی ادامه داد: امنیت و اقتدار امروز جامعه به برکت مجاهدت های شهدای والامقامی چون علیرضا شاملو است و امروز همه وظیفه داریم در گام دوم انقلاب راه و مسیر پرافتخار آنها را با قوت ادامه دهیم.

به گزارش تسنیم، شهید والامقام علیرضا شاملو، متولد دوم فروردین 1341 در روستای گرجائی ملایر، فرزند دوم یک خانواده 9 نفره با رزق حلال مرحوم محمّد تقی شاملو و تربیت انقلابی مرحومه حمیده دریابیگی، وجودش پا گرفت، جهت ادامه تحصیل همراه خانواده به شهر اراک مهاجرت کردند که دوران ابتدایی تا دبیرستان را در مدارس نوید، چهارم آبان، مجیدی و شهید بهشتی اراک گذراند و در نوجوانی به یک مبارز تمام عیار انقلابی تبدیل شد.

بعد از پیروزی انقلاب از جمله افرادی بود که با تشکیل جهاد سازندگی وارد این نهاد شد که از طریق جهاد به روستاها برای کار فرهنگی هجرت کرد و همزمان در هفته نامه سروش نیز کار خبرنگاری می کرد.

پس از مدتی کارکردن در جهاد سازندگی اراک، بنا بر فرمان حضرت امام(ره) به خاطر کمک به مردم کردستان و برای سازندگی به آن خطه سفر کرد تا هجرت از خود به خدا را شروع کند که در کردستان نیز لحظه‏‌ای آرام نگرفت و به روستاها می‏رفت و در میان مردم کُرد حضور پیدا می‏‌کرد.

شهید شاملو به دلیل مجاهدت‌های فراوانی که داشت بین ضد انقلاب کردستان به بهشتی معروف شده بود و با دغدغه بسیاری که در فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی هم کار جهادی می‌کرد هم کارخبری، که کتاب دو جلدی «کند و کاوی در مسائل کردستان» حاصل بررسی‌های میدانی و گزارش های او از اوضاع فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کردستان است.

شهید شاملو جوان مومن انقلابی، معرفت جو، اندیشه‌ورز، خوش فکر، سخنور و پر تلاش که در حوزه نمایشنامه نویسی تئاتر هم فعالیت‌های زیادی انجام داده است و سرانجام روز آزادسازی پاوه در سنندج اسیر ضد انقلاب شد و بعد از چند ماه اسارت در زندان حزب دموکرات در منطقه دوله تو شهرستان سردشت کردستان و پس از چند ماه تحمل شکنجه‌های وحشیانه مانند سوزاندن تن و بریدن رگ‌های گردن، در هفتم بهمن 1359 به شهادت رسید.

خبرنگار شهید “علیرضا شاملو” به عنوان شهید شاخص استان مرکزی معرفی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *