ی٫ اردیبهشت ۳۰ام, ۱۴۰۳

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

گزارش اطلاعاتی دولت آمریکا علیه دو خبرنگار افشاگر در زمینه سرکوب اعتراضات

1 دقیقه خوانده شده
گزارش اطلاعاتی دولت آمریکا علیه دو خبرنگار افشاگر در زمینه سرکوب اعتراضات

وزارت امنیت داخلی آمریکا علیه دو خبرنگار که درخصوص نحوه برخورد با معترضان دست به افشاگری زده بودند، گزارشی اطلاعاتی تهیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه و به نقل از خبرگزاری فارس؛ وزارت امنیت داخلی آمریکا علیه دو خبرنگار که درخصوص نحوه برخورد با شرکت‌ کنندگان در اعتراضات ضد نژادپرستی در شهر پورتلند دست به افشاگری زده بودند، گزارشی اطلاعاتی تهیه کرده است.

به نوشته روزنامه «هیل»، به نقل از روزنامه «واشنگتن پست»، این خبرنگاران گزارش‌های وزرات امنیت داخلی درخصوص دلیل‌تراشی برای برخورد با معترضان را نشر داده‌اند.

در بخشی از این گزارش‌ها به نکته اشاره شده است که مأموران فدرال که زیرنظر این وزارتخانه هستند، جهت «ارزیابی بهتر وضعیت»، «اطلاعات مالی و کارت‌های بیسبال» معترضان دستگیر شده را مورد بررسی قرار داده‌اند.

شماری مقامات دولت در این خصوص به واشنگتن پست توضیح دادند، چنین گزارش‌هایی که با عنوان «گزارش‌های اطلاعاتی دارای منبع باز» شناخته می‌شوند، جهت گردآوری اطلاعات از شهروندانی مورد استفاده می‌گیرند که ارتباطی با فعالیت‌های خشونت‌آمیز و تروریستی نداشته باشند.

«جان سندوِگ» از مقامات سابق وزارت امنیت داخلی آمریکا به این روزنامه گفت:‌ «این‌ها به هیچ وجه ارزش عملیاتی ندارند. چنین اقداماتی فقط به اعتبار مأموران اطلاعاتی ضربه می‌زنند».

در حالی‌که وظیفه این مأموران فدرال انجام تحقیقات درباره قاچاق انسان، مواد مخدر، سلاح و سوءاستفاده از کودکان است، دولت آمریکا این نیروها را برای سرکوب معترضان روانه شهرها کرده است.

شهرهای مختلف آمریکا طی هفته‌های اخیر در اعتراض به قتل «جورج فلوید» شهروند سیاه‌پوست آمریکایی شاهد تظاهرات گسترده‌ای هستند. دولت آمریکا با استفاده از مأموران فدرال و گارد ملی، تلاش کرده است این اعتراضات ضدنژادپرستی را سرکوب کند.

هفته‌‌نامه «نیشن» اخیراً گزارش داده است که ماموران پلیس‌های فدرال در شهر پورتلند واقع در ایالت اورگن با استفاده از خودروهایی که نشان پلیس ندارند در شهر گشت‌زنی کرده و معترضان را دستگیر می‌کنند.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «راشا تودی»، تنها یک روز پس از توافق فرماندار ایالت اورگن با وزارت امنیت داخلی درخصوص خارج شدن مأموران فدرال از شهرهای این ایالت، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا تهدید کرد گارد ملی را جایگزین این مأموران خواهد کرد.

ترامپ در نشست خبری روز پنجشنبه گفت: «مردم آنجا منتظرند ببینند آیا آن‌ها (مقامات محلی) می‌توانند این کار (خاتمه دادن به اعتراضات) را ظرف امروز و فردا انجام دهند یا نه و اگر نتوانستند، ما گارد ملی را وارد عمل می‌کنیم و خودمان کار را در دست می‌گیریم».

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه تهدیداتش گفت: «داریم به آن‌ها می‌گوییم که خیلی زود خواهیم آمد، گارد ملی [وارد عمل خواهد شد] پس امروز و احتمالاً فردا باید این کندوی تروریست‌ها پاکسازی شود».

وی همچنین در صفحه توئیتر خود با حمله به فرماندار اورگن که عضو حزب دموکرات است، نوشت: «کیت براون، وظیفه خود را انجام نمی‌دهد. او باید آشوب‌طلبان و یاغیان را از پورتلند پاکسازی و برخی از آنها را دستگیر کند. اگر او این کار را انجام ندهد، دولت فدرال این کار را برایش می‌کند. ما تا زمانی که در آنجا امنیت نباشد، نمی‌رویم».

این در حالی است که فرماندار اورگن ضمن مخالفت با استقرار نیروهای امنیتی فدرال در این شهر، اعلام کرده  این کار از موافقت مقام‌های محلی برخوردار نیست و می‌تواند بیشتر باعث آسیب رسیدن به اماکن و اموال دولتی شود.

گزارش اطلاعاتی دولت آمریکا علیه دو خبرنگار افشاگر در زمینه سرکوب اعتراضات

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *