س٫ تیر ۵ام, ۱۴۰۳

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

وظایف‌ خبرنگاران

1 دقیقه خوانده شده
وظايف‌ خبرنگاران

روز «خبرنگار» فصل یاد‌آوری تلاش خبرنگاران؛ این سفیران آگاهی در تولید و انتشار، تحلیل و تفسیر‌، انتشار تازه‌ترین رخدادهای روز، کشف هزارتو و پیچیده فساد، «سوت‌زنی»، نشر صادقانه خبر، گزارش بدون انتظار خوش و یا بد آمد کسی، مدیری یا صاحب قدرتی است. ‌این روز بازتاب یاد قدیمی‌ترین اصحاب رسانه از ۱۸۴ سال پیش تا امروز نیز هست.

? آنان که در پشت صحنه هیات تحریریه و اتاق خبر نام‌شان در کارنامه تلاش‌هایشان نوشته نمی‌شود اما پشت مسلسل حروف نشسته و در روزگاری با گارسه حروف در چاپخانه و امروز با نشر رومیزی با اندازه حروف‌شان ما را به تاکید پر‌اهمیت واقعه آشنا کرده‌اند. به کارگران فنی چاپخانه‌ها و لیتوگرافی و صفحه‌آرا که هنرشان را در کلمات خبرنگاران و روزنامه‌نگاران می‌نشانند؛ و نیز از کارکنان چاپ سنگی نخستین روزنامه بدون عنوان تاریخ ایران منسوب به «کاغذاخبار» میرزاصالح شیرازی تا امروز و تا همیشه تاریخ بر آنان تهنیت باد. سخن این یادداشت در تفاوت ماهوی‌ کار خبرنگاران با شغل شریف پستچی‌های امین است. پستچی‌ها از آغاز تشکیل چاپارخانه‌های هخامنشی تا امروز وظیفه داشتند در امانت کامل، بدون دخالت در محتوای نامه‌، پیام یا باز‌کردن بسته‌ها؛ آنها را سالم به مقصد برسانند. اما خبرنگاران با وظایفی تحول‌یافته و پیچیده‌تر روبرو هستند.

? برخی از خبرنگاران استان فقط انتقال‌دهنده اخبار تایید‌کننده پر از تملق، تعریف و تمجید‌ ادارات شده‌اند درست مثل کارکنان رسمی روابط‌عمومی سازمان‌های دولتی و نهادها. در مقابل این گروه، خبرنگارانی هستند که ضمن انتشار اخبار رسمی در نقد و تفسیر عملکرد سازمان‌ها و ادارات ورود کرده و برای روشنگری بیشتر، هزارتوی داده‌های پر‌نکته و پر‌اهمیت در تسهیل امور مردم را بازتاب می‌دهند. این گروه صادق و حرفه‌ای از دریافت هر هدیه‌ای سر باز می‌زنند تا به گروگان صاحب هدایا در‌نیایند. برخی از نشریات که کانال خبری در شبکه‌های اجتماعی دارند اخبار تولیدی دیگران را بدون اشاره به منبع اولیه، به‌نام خود منتشر می‌کنند.

?چنانکه برخی با عکس صفحه نخست نشریه مکتوب خود همان می‌کنند که در خبرگزاری و یا شبکه‌های اجتماعی. عکس‌هایی را که عکاسان خبری تولید می‌کنند بدون اشاره به‌نام مولف عکس، حتی نیاموخته‌اند زیر و یا کنار آن بنویسند؛ «عکس آرشیوی».

? گاه نوشتاری را می‌بینید که مثل رفیقی آشنا به‌یادتان می‌آورد آن را قبلا جایی خوانده‌اید؛ اما این بار نامی دیگر بر خود دارد، با سرقتی ناشیانه از اینترنت یا نشریات مکتوب و‌ به‌سرقت رفته. اگر تعداد این سارقان دانش دیگران، دو تن هم باشند، باز بسیار زیاد و کاری ناجوانمردانه‌ است. استان کرمانشاه چندین خبرنگار، گزارشگر و عکاسان ارجمندی دارد که در انتقال داده‌های تولیدی فرصت مغتنمی برای انعکاس رنج، تألم، شادی، غرور، علم و معرفت، توسعه، بیان مشکلات و‌ دیدگاه و راه‌حل‌های کارشناسان را هر چند بر مدیری سخت و طاقت‌فرسا بیاید، به قلم و شاتر دوربین خود در‌می‌آورند تا وظایف خود را به انجام برسانند.

? گزارش‌نویسی عالمانه و تحقیقی بخش مهمی از وظایف این گروه ارزشمند است. ورود به همه منافذ و داده‌های یک گزارش، درج عکس و مصاحبه با آگاهان، مردم، کارشناسان، مدیران و تجمیع همه زوایای «سو‌ژه» می‌تواند گره از کار فرو بسته مردم بگشاید. وظایف خبرنگاران اینهاست!

✍️به خبرنگاران عزیز پیشنهاد می‌کنم کتاب «خبرنویسی مدرن، از انتشارات خجسته» تالیف دکتر «یونس شکرخواه» را مطالعه بفرمایند.

وظایف‌ خبرنگاران

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *