د٫ تیر ۴ام, ۱۴۰۳

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

واکنش مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی به رفتار علیرضا دبیر با یک خبرنگار

1 دقیقه خوانده شده
مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی در واکنش به اقدام اخیر سیلی عضو شورای شهر و دستان رییس فدراسیون به نشانه ی اخراج خبرنگار نکاتی را بیان و مطرح کرد: این رفتارها بیش از همه ضعف نظام صنفی رسانه را نمایان می کند.
واکنش مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی به رفتار علیرضا دبیر با یک خبرنگار

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه و به نقل از ایسنا؛ ایمان شمسایی- مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی در واکنش به این رفتارهای برخوردی عنوان کرد: افکار عمومی درباره این رفتارها قضاوت خواهد کرد. اما ضعف نظام حرفه ای ما هم باید چاره شود. آن هم ساماندهی و تشکیل ساز و کارهای صنفی برای اعطای عنوان خبرنگاری به فعالان رسانه است.

در ادامه اظهار  نظر مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی که در صفحه شخصی اش منتشر کرده، آمده است:

“سیلی عضو شورای شهر و دستان رییس فدراسیون به نشانه ی اخراج خبرنگار اگر چه خطا و نشان از تفرعن حاکم بر بخشی از بدنه مدیران است اما بیش از همه ضعف نظام صنفی رسانه را نمایان می کند. اینکه به راحتی روابط عمومی ها بیانیه می دهند که وی خبرنگار نیست یا خبرنگار تخصصی نیست و یا فلان حرف مربوط یا نامربوط را زد، ادعایی است که ساز و کار قانونی برای رد و اثبات آن وجود ندارد.

قانون مطبوعات به عنوان اصلی ترین منشور حقوقی رسانه در ایران، تنها صاحب امتیاز و مدیرمسئول را می شناسد و نسبت به بازیگران کف تحریریه سکوت کرده است.

از نظر رسمی، کسی که عضو تحریریه رسانه ی دارای مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات و یا خبرنگار نهادهای رسانه ای چون رادیو و تلویزیون است خبرنگار محسوب می شود ولی به سبب انبوه مجوزها و خبرنگارانی که شاید شغل دوم و سومشان این باشد، نمی توان آمار دقیقی از فعالان رسانه ارائه کرد.

در حال حاضر بیش از هشت هزار خبرنگار عضو سامانه جامع رسانه های کشور داریم و بسیاری خبرنگار که در تحریریه رسانه ها کار می کنند و عضو سامانه نیستند. الزام قانونی هم ندارند. منعی هم برای کارشان در تحریریه ها وجود ندارد.

خلاصه آنکه رفتار علیرضا دبیر غلط است چرا که خبرنگار یا هر فردی بی دعوت به آن جلسه نیامده. روابط عمومی فدراسیون هم نمی تواند ادعای خبرنگار غیرورزشی بودن فرد را کند و عملکرد خودش زیر سوال است از این بابت که فرد غیرمرتبط را به جلسه راه داده. رفتار دبیر وقتی بیشتر زیر سوال می رود که از مرام پهلوانی و نماز اول وقت دم بزند و صدایش را پشت بلندگو بلندتر کند و حراست را صدا بزند.

افکار عمومی درباره این رفتارها قضاوت خواهد کرد. اما ضعف نظام حرفه ای ما هم باید چاره شود. آن هم ساماندهی و تشکیل ساز و کارهای صنفی برای اعطای عنوان خبرنگاری به فعالان رسانه است.

لینک کوتاه: https://khabarnegaranvaresane.ir/?p=13524

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *