ج٫ بهمن ۷ام, ۱۴۰۱

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

مهر گزارش می دهد؛ درباره پرسش خبرنگار مهر از رئیس جمهور آذربایجان

1 دقیقه خوانده شده
بررسی اقدامات برخی کشورها در اعزام تروریست‌ها به منطقه و جنجال آفرینی وابستگان شان در پی سوال و جواب یک رسانه ایرانی با رئیس جمهور آذربایجان، در واقع یک سناریوی واحد برای دور داشتن ۲ملت است.
مهر گزارش می دهد؛ درباره پرسش خبرنگار مهر از رئیس جمهور آذربایجان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه و به نقل از خبرگزاری مهر؛ روز گذشته «الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان» در نشستی مطبوعاتی در باکو که با حضور برخی از خبرنگاران داخلی و خارجی به مناسبت بیست و نهمین سالگرد فاجعه خوجالی برگزار شد به پرسش‌های آنان پاسخ گفت. رئیس جمهور آذربایجان در این نشست که بطور ویدئو کنفرانس با خبرنگاران سخن گفت، به فاجعه خوجالی پرداخت. رخدادی که در آن ۲۰۰ غیرنظامی آذربایجانی کشته شدند.

خبرنگار مهر نیز از جمله خبرنگارانی بود که در این نشست حضور داشت و شاید مهمترین بازتاب این نشست هم نوع واکنش علی اف به پرسش خبرگزاری مهر بود.

خبرنگار مهر از رئیس جمهور آذربایجان چه پرسید؟

یکی از پرسش‌های وی درباره آینده روابط و همکاری‌های ایران و آذربایجان و نقش آن بر برقراری ثبات منطقه‌ای و رفاه مردم بود. با تاکید برمشترکات بسیار تاریخی و فرهنگی دو کشور.
سوال دیگر وی درخصوص بحث تروریسم و لزوم مبارزه متحد با آن بود. همزمان با نابودی داعش در عراق و سوریه و تضعیف جدی سایر گروههای ترویستی در شام، نگرانی جدی میان مقامات سیاسی و امنیتی کشورهای منطقه درخصوص سرنوشت اعضای این گروه‌ها بوجود آمد و هر بار خبر و شواهدی مبنی بر حضور بخشی از این جماعت خرابکار در افغانستان، لیبی، کشمیر، میانمار و این اواخر در مناطق مرزی با ایران در بحبوحه جنگ قره باغ منتشر می‌شد. تا آنجا که مقامات ارشد کشورمان به صراحت از برخورد قاطع با تروریست‌ها در صورت حضور آنها در نزدیکی مرزهای شمالی ایران سخن گفتند.

در همین چارچوب و برای پیگیری دغدغه مشترک ملت‌های منطقه خبرنگار مهر پرسید: «آقای رئیس جمهور این روزها تروریسم یک چالش بزرگ برای جامعه بین المللی شده است. در جریان جنگ قره باغ گزارش‌هایی مبنی بر حضور گروه‌های تروریستی در منطقه وجود داشت. که وجودشان تهدیدی برای کل کشورهای منطقه می‌باشد. چه اقدامات جمعی بایستی برای رفع این نگرانی منطقه‌ای اتخاذ شوند و جمهوری آذربایجان در این خصوص چه تدابیری کرده است؟»

رئیس جمهور آذربایجان که شاید بدلیل ترجمه غیردقیق، برداشت کاملی از سوال و منظور خبرنگار نداشت با انتقاد از سوال خبرنگار مهر آن را نوعی اتهام زنی قلمداد کرد و گفت: هیچ گزارش مستدلی در این خصوص وجود ندارد!
علی اف در ادامه گفت: در جریان آزادسازی مناطق اشغالی هیچ تروریست خارجی وجود نداشته‌اند و این یک داستان ساختگی است.

قدردانی علی اف از شفاف سازی خبرنگار مهر

خبرنگار مهر که از پاسخ رئیس جمهور آذربایجان دریافت وی دقیقاً متوجه مقصودش از سوال نشده، اظهار داشت: «آقای رئیس جمهور، متأسفم فکر می‌کنم که درباره سوال من در خصوص گروه‌های تروریستی شما برداشت اشتباهی داشتید. من منظورم وجود گروه‌های تروریستی در کنار آذری‌ها نبود منظورم این بود که در آن زمان گزارشها یا اتهاماتی مبنی بر حضور گروه‌های تروریستی در منطقه به گوش می‌رسید. منظورم گروه‌هایی مثل داعش و دیگر گروه‌ها بود در جریان جنگ قره باغ و منظورم طرف آذری نبود.»

الهام علی اف بعد از توضیح خبرنگار مهر گفت: «ممنونم بخاطر شفاف سازی شما. ممنونم.»

این پرسش و پاسخ و توضیح تکمیلی و در نهایت تقدیر رئیس جمهور آذربایجان البته دستمایه برخی بازوهای رسانه‌ای برخی جریان‌ها وابسته به کشورهای خاص شد که بطورکلی از آغاز بحران قره باغ تاکنون و درهر فرصتی تلاش کرده اند تا اشتراکات دو ملت آذربایجان و ایران را کم رنگ نشان دهند و بدیهی است هر پرسشی از جانب آنها با یک فضاسازی روبرور می‌شد.

نکته مهم این است که اتفاقاً کشورهای متبوع همین رسانه‌ها در پشت پرده تشکیل، تقویت و جابجایی نیروهای تروریست در منطقه نقش آفرین هستند و اسناد مشخص و غیرقابل انکاری از انتقال تروریست‌ها از شمال سوریه به مناطقی در شمال مرزهای ایران در جریان جنگ قره باغ توسط سرویسهای امنیتی همین کشورها وجود دارد و تا آنجا مسئله عیان شده بود که برخی رسانه‌های بین المللی به تولید و انتشار مستندهای تصویری در اینباره اقدام کردند.

بررسی اقدامات قبلی آنها در اعزام تروریست‌ها به منطقه و جنجال آفرینی وابستگان شأن در پی سوال و جواب اخیر یک رسانه ایرانی با رئیس جمهور آذربایجان، در واقع یک سناریوی واحد برای دور داشتن دو ملت و کشوری است که زمینه تاریخی، فرهنگی، جغرافیایی و مذهبی بسیاری با هم دارند.

مقامات آذری در گفتگو با مهر: بدنبال تقویت روز افزون روابط با ایران هستیم

موضوعی که در همین نشست خبری هم از سوی الهام علی اف مورد تاکید قرار گرفت و رئیس جمهور آذربایجان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره دورنمای همکاری‌های ایران و آذربایجان که دارای مشترکات تاریخی و فرهنگی زیادی می‌باشند گفت: چندی پیش شخصاً از مناطق مرزی ایران و آذربایجان دیدار کرده و معتقدم که در این مناطق می‌توان با همکاری همدیگر فرصت‌های تجاری و اقتصادی زیادی را ایجاد کرد.

وی با اشاره به سفر اخیر یک هیئت عالی رتبه آذربایجانی به ایران افزود: که ما آماده همکاری با ایران هستیم و برای پروژه‌هایی هم که مورد همکاریمان هستند، بودجه اختصاص داده‌ایم.

همچنین «طاهر میرکیشیلی» رئیس کمیسیون اقتصادی پارلمان آذربایجان هم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به روند گسترش همکاری‌های ایران و آذربایجان گفت: نگاهی به حجم مبادلات تجاری تهران، باکو و مسکو نشان دهنده روند پویا و رو به توسعه همکاری هاست.

«تورال گنجعلیف» دیگر نماینده پارلمان آذربایجان و مسئول امور آذری‌های منطقه قره باغ هم در گفتگو با خبرنگار مهر تاکید کرد باکو از مشارکت ایران در بازسازی قره باغ و به ویژه در مناطق مرزی ایران استقبال می‌کند.

همین استقبال و علاقمندی مقامات باکو برای تعامل با تهران، که برگرفته از تمایلات ملت این کشور برای تقویت روابط با ایران است، مهمترین عامل دسیسه چینی و جنجال سازی های کاذب رسانه‌های دشمن ۲ ملت است که هدفی جز دور کردن آنها از یکدیگر ندارند.

مهر گزارش می دهد؛ درباره پرسش خبرنگار مهر از رئیس جمهور آذربایجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.