چ٫ مهر ۵ام, ۱۴۰۲

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

معرفی پایگاه خبری تحلیلی اخبار مرز (مرزنیوز)

1 دقیقه خوانده شده

با رشد و توسعه تکنولوژی به ویژه شبکه های ارتباطی مرزهای جغرافیائی هر روز تحت سیطره فن آوری های نوین بشر در حوزه ارتباطی قرار می گیرد و در این حوزه حفظ حریم و دست آوردهای محلی، منطقه ای در بخش مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی با مشکلات زیادی روبرو گردیده است.

امروزه سردمداران ثروت و قدرت در جهان با استفاده از ابزارها و شیوه های مختلف ارتباطی همه مرزها را برای خود شکسته و سعی در القای فرهنگ و نفوذ خود جهت سیطره بر جهان را دارند و در این راه با بهره گیری از ترفندهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تلاش می نمایند مقاومت های کشورها، ملت ها و فرهنگ آنها را در هم شکسته و به اهداف خود دست یابند. در حالیکه جهان را بمثابه دهکده جهانی محسوب کرده و مرزهای جغرافیائی را صرفاً یک خط فرضی ترسیم شده می پندارند و به دنبال چالش کشیدن تمدن ها، فرهنگ، ادیان و خرده فرهنگ های محلی و ملی کشورها در حاکم کردن تفکر امپریالیستی در سایه لیبرالیسم، سرمایه داری و حقوق بشر می باشند در صورتی که کماکان در برخی از نقاط جهان ملت ها سعی دارند هویت ملی فرهنگی و تاریخی خود را در چارچوب سرزمین مادری خود حفظ کنند. کشور ما ایران نیز با سابقه تاریخی تمدن درخشان خود در عصر حاضر در مقابله با تهدیدهای جدی تک قطبی شدن قرار گرفته و به ویژه که با وقوع انقلاب اسلامی و حاکمیت مردم سالاری دینی خود در منطقه و جهان الگوی مناسب برای کشورهایی قرار گرفته که ضمن تاکید بر هویت ملی خود در مقابل سیطره قدرت و لیبرالیسم غرب ایستادگی کرده است. شاید بتوان سه فاکتور تمدن و فرهنگ غنی، ام القرای جهان اسلام با تاکید بر مکتب شیعه علوی و حاکمیت مردم سالاری دینی را دلیل این همه ستیزه جویی غرب خصوصاً صهیونیسم جهانی بر علیه ایران شمرد. سرزمین کهن ایران که امروزه، ایرانی ها به آن افتخار می کنند در قرون متمادی با فراز و نشیب های فراوانی برخورد داشته و زمانی که برگ هایی از تاریخ این کشور را ورق می زنیم و با تجاوزات و تهدید سرزمینی مواجه می شویم. چنانچه امروزه ما نتوانیم اقدامات خود را در حفط یکپارچگی، توسعه متوازن و ایجاد محیطی امن و پایدار را در مناطق مرزی کشور به انجام برسانیم، قطعاً در آینده با چالش های جدی مواجه خواهیم شد و آیندگان درباره ما قضاوت سختی خواهند کرد. کشوری که در آن زندگی می کنیم با ۱۵ کشور همسایه است و حدود ۹۴۴ کیلومتر مرز دارد که از نظر تعداد همسایه به همراه چین در رتبه دوم جهان قرار دارد. ویژگیهای طبیعی، انسانی و فرهنگی مناطق مرزی ایران خود نشان از تنوع و پیچیدگی مدیریت بر این سرزمین را دارد. حفظ تمامیت ارضی و استقلال و آزادی کشور در گرو تلاش های مختلف همه آحاد مردم است و امروزه کسی نمی تواند از این مسئولیت شانه خالی کند. زیرا حفظ و حراست از این سه فاکتور صرفاً سلاح به دست گرفتن و جنگیدن نیست بلکه مهمترین قدم اول آگاهی از سرنوشت کشور و آینده آن است. بصیرت داشتن و قدرت تجزیه و تحلیل مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایجاب می نماید در مقابله با تهاجم اطلاعاتی، سیاسی، فرهنگی غرب و ایادی وابسته (صهیونیسم جهانی و حاکمان مرتجع منطقه) از ابزارهای مختلف استفاده و با بهره گیری از آثار تمدنی کهن، اسلام ناب محمدی(ص)، در حفظ ثمره انقلاب پرشکوه ملی،  اسلامی و دفاع مقدس تلاش نموده و برگ زرینی دیگری بر صفحات تاریخی این کشور بیفزائیم. هدف از ایجاد این سایت پوشش کامل تمامی اخبار، تحلیل ها، مقالات، قوانین و مقررات مربوط به مرزهای کشور است. در بررسی رسانه ها در خصوص مسائل مرزی ایران، خلا چنین سایتی به شدت احساس می شد به ویژه برای مسئولان و دست اندرکاران این حوزه که فرصت کافی جهت بررسی اخبار و تحلیل های مربوط به مسائل مرزی کشور را ندارند.

تلاش دست اندرکاران این سایت به این است که تا حد ممکن اطلاعات و اخبار مکتسبه را که فاقد طبقه بندی در کمترین زمان ممکن منعکس سازند و در این راه از همه دستگاه ها و سازمان های مرتبط که امکان انتشار اطلاعات و اخبار مربوط به حوزه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و ورزشی استان ها و شهرستان های مرزی را دارند درخواست می نماید در جهت غنی تر نمودن این سایت مساعدت لازم را به عمل آورند.

در یک جمع بندی کلی این رسانه تاکنون توانسته است با دبیرخانه همایش هایی همچون اولین کنفرانس بین المللی امنیت، پیشرفت و توسعه پایدار مناطق مرزی و سایر همایش های تخصصی همکاری مستمر داشته باشد.

ارتباط گیری با رسانه های استان های مرزی به خصوص نشریات استان اردبیل همچون آرتا- آسمان اردبیل- اردبیل فردا- اردبیل آینده – اردبیل نوین- اندیشه اردبیل- امین اردبیل- پیام اردبیل- مطبخ- محراب ما- نوید سحر-  سرپرستی عصر ایرانیان در این استان و همکاری صمیمانه با کانون تبلیغاتی دنیای ارتباطات از جمله فعالیت های رسانه ای این پرتال به شمار می رود.

همچنین این رسانه تعامل با مجله وزین ترابران را در کارنامه درخشان رسانه ای خود به ثبت رسانده است. بروزرسانی سایت با اطلاعیه های مناسبتی و انعکاس اخبار و مصاحبه های تولیدی در کنار گزارش های خبری و یادداشت های تحلیلی این رسانه را در حوزه خود منحصر به فرد نموده است.

به قلم: الناز قنبری

معرفی پایگاه خبری تحلیلی اخبار مرز (مرزنیوز)

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *