د٫ خرداد ۷ام, ۱۴۰۳

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

مرگ رابرت فیسک در ۷۴ سالگی / خبرنگاری که سه بار با بن‌لادن گفتگو کرد

1 دقیقه خوانده شده

رابرت فیسک، خبرنگار و تحلیلگر برجسته روزنامه ایندیپندنت در امور خاورمیانه و از چهره‌های پرکار و جنجالی دنیای خبر و رسانه در ۷۴ سالگی از دنیا رفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه و به نقل از همشهری آنلاین؛ فیسک که چند دهه خبرنگار ارشد ایندیپندنت در حوزه بین‌الملل به ویژه منطقه خاورمیانه بود، عصر روز جمعه گذشته به دلیل سکته به بیمارستان سنت وینسنت در دوبلین منتقل شد و اندکی بعد همان‌جا از دنیا رفت. او در بسیاری از جنگ‌ها و درگیری‌های خاورمیانه حضوری جدی و فعال داشت و از معدود خبرنگاران خارجی بود که در جنگ‌های داخلی سوریه طرف بشار اسد را گرفت.

فیسک در ۱۹۷۲ به عنوان خبرنگار تخصصی مسائل ایرلند شمالی به روزنامه تایمز لندن پیوست و در ۱۹۸۹ کار خود را در روزنامه ایندیپندنت آغاز کرد. از مهم‌ترین مسائل و بحران‌هایی که او در چند دهه فعالیت خبری پوشش داد می‌توان به انقلاب اسلامی ایران، تجاوز صدام حسین به کویت، جنگ بالکان، جنگ‌های داخلی لبنان، تجاوز ارتش شوروی به خاک افغانستان و این اواخر بهار عربی اشاره کرد.

فیسک از انگشت‌شمار خبرنگاران غربی بود که موفق شد سه بار در دهه ۱۹۹۰ با اسامه بن‌لادن، سرکرده گروه تروریستی القاعده مصاحبه و گفتگو کند. او را از بزرگ‌ترین خبرنگاران و غول‌های روزنامه‌نگاری برشمرده‌اند؛ چهره‌ای که برنده جایزه اورول در حوزه روزنامه‌نگاری و چند بار خبرنگار سال بریتانیا شده بود و گفته می‌شود قصد داشت بار دیگر به حوزه خاورمیانه بازگردد.

مرگ رابرت فیسک در ۷۴ سالگی / خبرنگاری که سه بار با بن‌لادن گفتگو کرد

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *