د٫ خرداد ۷ام, ۱۴۰۳

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

مدیرعامل خانه مطبوعات کرمانشاه: حال رسانه‌های مکتوب بحرانی است

1 دقیقه خوانده شده
مدیرعامل خانه مطبوعات کرمانشاه: حال رسانه‌های مکتوب بحرانی است

مدیرعامل خانه مطبوعات استان کرمانشاه با اشاره به شیوع کرونا در چند ماه گذشته گفت: این امر موجب تعطیلی و محدود شدن فعالیت بسیاری نشریات و رسانه های مکتوب استان شده و حال و روز این رسانه ها هم اکنون بحرانی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه و به نقل از ایسنا؛ وحید نیشابوری به مناسبت روز خبرنگار (۱۷ مرداد) با اشاره به مشکلات فراوان قشر خبرنگار گفت: پیش از شیوع کرونا هم خبرنگاران با مشکلات متعددی از جمله نداشتن امنیت شغلی، نداشتن بیمه، سختی کار و… مواجه بودند و با آمدن کرونا باری به مشکلات آنها افزوده شد.

وی افزود: در این بین رسانه های مکتوب به دلیل توقف یا محدودیت چاپ با مشکلات بیشتری مواجه شدند و همین مشکلات موجب شد تعدادی از این رسانه ها در استان تعطیل شده و بسیاری با فعالیت بسیار محدود به کار خود ادامه دهند.

نیشابوری خاطرنشان کرد: در حال حاضر میزان فعالیت برخی نشریات به کمتر از یک چهارم رسیده و اگر این روند ادامه پیدا کند، در آینده ای نه چندان دور به تعداد رسانه های تعطیل شده در استان اضافه می شود.

وی افزود: مشکل دیگر رسانه های مکتوب در شرایط فعلی بحث افزایش قیمت چاپ و نشر است که دامنه فعالیت آنها را بیش از پیش محدود کرده است.

مدیرعامل خانه مطبوعات استان کرمانشاه وضعیت رسانه های مکتوب استان را بحرانی توصیف کرد و افزود: طی مدت شیوع کرونا تلاش و پیگیری بسیاری برای دریافت تسهیلات یا کمک های بلاعوض برای کمک به این رسانه ها انجام دادیم و بعد از مکاتبات و جلسات فراوان با مسئولان استان، در نهایت استاندار کرمانشاه با حمایت از رسانه های آسیب دیده از کرونا موافقت کردند که در حال حاضر در این زمینه بحث مشکل تامین اعتبار را داریم، اما در نهایت توانستیم یک کمک بلاعوض کوچک برای این رسانه ها دریافت کنیم که البته هنوز به مرحله پرداخت نرسیده است.

وی افزود: تسهیلات کم بهره‌ای هم برای رسانه‌های در معرض تعطیلی و با وضعیت بحرانی در نظر گرفته شده و به زودی کار پرداخت آن نیز صورت می گیرد.

نیشابوری تصریح کرد: رسانه ها به معنای واقعی چشم و گوش جامعه هستند و از آنها به عنوان دیده بان جامعه یاد می شود و تعطیلی و محدودیت فعالیت هر رسانه می تواند برای جامعه آسیب رسان باشد، بنابراین از تمام مسئولین این انتظار هست که در شرایط شیوع کرونا مشکلات رسانه ها را بصورت ویژه ببینند.

وی در ادامه با بیان اینکه امسال مراسم جشن روز خبرنگار برگزار نمی‌شود، گفت:  به دلیل شیوع کرونا برگزاری تجمعات با خطرات فراوانی همراه است و اگر بخواهیم ۵۰۰ خبرنگار را در یک محیط گرد هم آوریم احتمال شیوع کرونا در میان خبرنگاران تشدید می‌شود، بنابراین تصمیم بر این گرفته شد که امسال جشن روز خبرنگار برگزار نشود. البته هدایایی برای خبرنگاران در نظر گرفته شده که پیگیر تامین اعتبار آن هستیم.

مدیرعامل خانه مطبوعات استان در ادامه با اشاره به عضویت ۹۵ نفر در خانه مطبوعات استان کرمانشاه گفت: عضویت در خانه مطبوعات شرایط خاصی دارد که از جمله آن بحث بیمه است که عمده خبرنگاران فاقد آن هستند.

وی افزود: طبق برآورد صورت گرفته در حال حاضر ۵۰۰ فعال رسانه ای در سطح استان فعالیت می کنند و به خاطر همین شرایط خاص کمتر از ۱۰۰ نفر آنها در خانه مطبوعات استان عضویت دارد.

مدیرعامل خانه مطبوعات کرمانشاه: حال رسانه‌های مکتوب بحرانی است

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *