س٫ تیر ۵ام, ۱۴۰۳

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

ضرورت تربیت خبرنگاران تخصصی در حوزه مدیریت شهری

1 دقیقه خوانده شده
ضرورت تربیت خبرنگاران تخصصی در حوزه مدیریت شهری

معاون حمل و نقل و ترافیک شهری شهرداری قم گفت: اگر در حوزه حمل ونقل عمومی و ترافیک خبرنگاران با تخصص و بار علمی ورود کنند، مطالبه گری هم در مسیر دقیقی هدایت می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه و به نقل از شهرنیوز؛ عباس ذاکریان با اشاره به برگزاری جشنواره رسانه‌ای شهر ما، اظهار داشت: در این جشنواره سه مخاطب جامعه دانشگاهی، مردم و رسانه‌ها نقش آفرینی دارند که از هر سه گروه دعوت می‌کنیم تا نقدهای خود را در حوزه حمل و نقل و ترافیک با ما مطرح کنند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهری شهرداری قم با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که جایش در قم خالی است رسانه‌های تخصصی و خبرنگاران تخصصی در حوزه مدیریت شهری و حمل و نقل است، افزود: اگر خبرنگارانی داشته باشیم که با مبانی علمی تصمیم‌گیری در این حوزه آشنایی داشته باشند، کار خیلی آسان می‌شود و هم مطالبه گری سمت و سوی دقیق تری می گیرد و هم پاسخ دهی علمی تر می‌شود.

ذاکریان معتقد است، مدیریت شهری باید دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های آموزشی و حتی بازدیدهای شهری و فراشهری برای خبرنگاران داشته و آنها را با مبانی تخصصی موضوعات این حیطه آشنا کند.

وی با اشاره به اینکه شهرقم در بحث حمل و نقل و معابر پیاده رو نیاز به بازنگری و تغییر در طراحی دارد، گفت: در طی سالهای اخیر نگرشها در زمینه ترافیک تغییر کرده است و رسانه‌ها باید در تغییر نگاه مدیران از خودرو محوری به حمل و نقل پاک نقش ایفا کنند .

معاون حمل و نقل و ترافیک شهری شهرداری قم مطالبه ایجاد مسیرهای ایمن برای دوچرخه و بهسازی پیاده‌روها را مورد توجه قرار داد و افزود: اگر مطالبات بحق در رسانه‌ها بازگو نشوند، نقشی در تصمیم‌گیری مدیران نخواهند داشت.

ذاکریان برگزاری نخستین جشنواره رسانه‌ای شهر ما را اتفاقی مبارک دانست و گفت: از همشهریان می‌خواهم نقطه نظرات خود در حوزه حمل و نقل و ترافیک شهری را به ما اطلاع دهند.

به گفته این مسئول، رسانه‌ها نباید فعالیت خود را در صرف انعکاس عملکرد مسئولان محدود کنند بلکه ایفای نقش مطالبه گری در قالب‌های درست و کارشناسی رسالتی بسیار مهم تر است.

وی بیان کرد: اینکه مردم حمل و نقل خوب با سرعت بالا و مدت زمان کم از ما بخواهند نمونه یک مطالبه بحق است و این مطلبات مردمی باید از سوی رسانه ها به مسئولان منعکس شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم آگاه ساختن مردم به حقوق خود و در عین حال انعکاس محدودیت‌های عملکردی در شهرداری را دو روی یک سکه دانست و گفت: طبیعتا مردم باید از حقوق خود آگاه باشند و این آگاهی سازی یکی از وظایف مدیریت شهری است اما از طرفی اطمینان داریم اگر محدودیت‌های خدمت رسانی را هم صادقانه به گوش مردم برسانیم، با درک عمومی مواجه خواهیم شد.

ذاکریان با اشاره به برخی اقدامات صورت گرفته در زمینه ترافیک و ایمنی شهری، بیان کرد: به طور مثال در زمینه مکانیزه شدن پل‌های عابر پیاده که مهم ترین مطالبات مردم است ما وارد عمل شدیم و در این زمینه هم بودجه ای را اختصاص دادیم.

به گفته وی، ولی به دلیل مشکلات اقتصادی و نوسانات با مشکلاتی روبرو شدیم تاجایی که ۴بار مناقصه انجام دادیم؛ بار پنجم هم پیمانکاری که اعلام آمادگی کرد با چند بار افزایش قیمت ارز رو به رو شد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهری شهرداری قم افزود: رسانه‌ها باید این مشکلات را هم به گوش مردم برسانند تا مردم موانع خدمت رسانی را بهتر بشناسند.

ضرورت تربیت خبرنگاران تخصصی در حوزه مدیریت شهری

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *