ی٫ تیر ۳۱ام, ۱۴۰۳

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه‌های کشور

روزنامه‌نگاری بدون درد و خونریزی ممکن نیست

1 دقیقه خوانده شده
روزنامه‌نگاری بدون درد و خونریزی ممکن نیست

نویسنده کتاب روزنامه، نگاری بدون درد و خون ریزی گفت: در مسیر کار رسانه چند بار تصمیم گرفتم کار را کنار بگذارم. با این حال دنیا را گشتم و در پی آن بودم تا شرایط تازه‌ای برای خود فراهم کنم. حال فکر می‌کنم تازه خبرنگار شده‌ام.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه و به نقل از خبرگزاری فارس؛ آئین رونمایی از کتاب «رورنامه‌نگاری بدون درد و خونریزی» نوشته محمد دلاوری با حضور محمدحسین صفارهرندی، عباس عبدی، پیام تیرانداز و نویسنده اثر در سالن اجتماعات خبرگزاری فارس برگزار شد.

براساس این گزارش، محمد دلاوری نویسنده کتاب «روزنامه‌نگاری، بدون درد و خونریزی» در همان ابتدای نشست به سؤالات متعددی که پیرامون نام این کتاب از او پرسیده می‌شد اشاره کرد و گفت: مدام از من می‌پرسند چرا این اسم را انتخاب کردی؟ می‌خواستم اتفاقاً همه این موضوع را بپرسند و این تیتر جزو تیترهای پرسؤال شد.

وی گفت: اگر همین امروز فردی به کتابفروشی مراجعه کند و این کتاب را ببیند، بین هزاران نام قطعاً می‌پرسد چرا «روزنامه‌نگاری، بدون درد و خونریزی»؟ البته اسامی وزین‌تر هم مطرح شد. مثلا‌ً آقای پیام تیرانداز پیشنهاد کردند عنوان «خاطرات و مخاطرات» انتخاب شود، اما احتمال توجه به این اسم را کمتر دیدم.

این نویسنده در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سن کمی داشتم که وارد کار رسانه شدم، گفت: همیشه با خودم فکر می‌کنم طی این سالها لازم بود در کار روزنامه‌نگاری درد و خونریزی داشته باشیم. البته بنده در حاشیه امنیت رسانه حاکمیتی بودم. طبیعی است فشار بخشی از کار رسانه در ایران و همه جای دنیاست و همه اهالی رسانه استرس دارند، اما چه می‌شود در یک دهه فعالان این عرصه کار رسانه را کنار می‌گذارند و پیشنهاد مدیریتی را می‌پذیرند؟

وی با بیان اینکه مدام اهالی رسانه درباره این مسئله حرف می‌زنند که تحت فشار هستیم و خسته شده‌ایم، گفت: حتی گاهی می‌شنویم که گفته می‌شود نمی‌گذارند حرف بزنیم. مدام طی این سالها سؤال این بود آیا می‌شد به نحو دیگری عمل کرد تا فشارها تعدیل شود؟ آیا می‌توانیم کاری کنیم که درخشش رسانه‌ای ما بیشتر شود؟ در مسیر کار رسانه حتی من هم چندین بار تصمیم گرفتم کار را کنار بگذارم. با این حال دنیا را گشتم و در پی آن بودم تا شرایط تازه‌ای برای خود فراهم کنم. فکر می‌کنم تازه خبرنگار شده‌ام.

وی به عنوان کتاب اشاره کرد و توضیح داد: عنوان «روزنامه‌نگاری، بدون درد و خونریزی» دارای طنز بوده و تلاش می‌کند افراد را به فکر فرو ببرد و در واقع ۹۰ درصد اهالی رسانه می‌دانند روزنامه‌نگاری بدون درد و خونریزی ممکن نیست و این برای افراد مختلف پیام‌هایی دارد.

نویسنده این کتاب با بیان اینکه کتاب «روزنامه‌نگاری بدون درد و خونریزی» خوشبختانه با استقبال خوبی مواجه شد و طبق گفته ناشر، چاپ اول آن رو به پایان است، گفت:‌ این کتاب در مسیر چاپ دوم قرار گرفت. بازخوردهای خوب نشان می‌دهد که کتاب خوشخوان بوده است. من فکر کرده‌ام اگر افراد عادی را شریک تجربیاتم کنم، می‌توانم مؤثر باشم. هر چند این کتاب گران و قطور است، اما با استقبال خوبی مواجه شده. من فکر نمی‌کردم به این زودی‌ها چاپ اول آن تمام شود.

روزنامه‌نگاری بدون درد و خونریزی ممکن نیست

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *