س٫ مرداد ۲ام, ۱۴۰۳

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه‌های کشور

دیدار وزیر فرهنگ با معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور فرهنگ و رسانه

1 دقیقه خوانده شده
محمدمهدی اسماعیلی با بیان اینکه در تمامی جشنواره های هنری، آمادگی میزبانی از هنرمندان ترکمنستانی را داریم، خاطرنشان کرد: برگزاری آئین نوروزی در یکی از شهرهای مرزی، تولید فیلم سینمایی با حوزه تمدنی مشترک و تولید آثار در حوزه کودک و نوجوان بخشی از توافقات کارگروه مشترک تفاهم نامه ایران و ترکمنستان به شمار می‌رود که با توجه به ظرفیت های عظیمی که هنرمندان ایرانی از آن بهره مند هستند، شرایط مناسبی برای تحقق این اهداف مشترک مهیا است.
دیدار وزیر فرهنگ با معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور فرهنگ و رسانه
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه و به نقل از مرزنیوز ؛ محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که برای افتتاح روزهای فرهنگی و نمایشگاه صنایع دستی ایران عازم عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان شده است، عصر امروز دوشنبه بیست و چهارم بهمن ماه با خانم مایسا مرادوف باز محمود اوا معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور فرهنگ و رسانه دیدار و گفتگو کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار گفت: پیوندهای عمیق فرهنگی، به تعمیق روابط همه جانبه دو کشور منجر شده است بطوری که روسای جمهور دو کشور، از اراده راسخ برای گسترش همکاری بین ایران و ترکمنستان برخوردارند.
وی با بیان اینکه در سفر اخیر رئیس جمهور رییس جمهور ترکمنستان، تفاهم نامه های مشترک بین دو کشور به امضا رسید، تصریح کرد: اهتمام به مفاد این تفاهم نامه ها در تحکیم روابط دو کشور اهمیت بسزایی دارد و وزارت فرهنگ دولت جمهوری اسلامی به اجرای مفاد فرهنگی و هنری این تفاهم‌نامه پایبند خواهد بود.
اسماعیلی با اشاره به اینکه در تمامی جشنواره های هنری، آمادگی میزبانی از هنرمندان ترکمنستانی را داریم، خاطرنشان کرد: برگزاری آیین نوروزی در یکی از شهرهای مرزی، تولید فیلم سینمایی با حوزه تمدنی مشترک و تولید آثار در حوزه کودک و نوجوان بخشی از توافقات کارگروه مشترک این تفاهم نامه به شمار می‌رود که بر اساس تجربیات و ظرفیت های عظیمی که در این حوزه ها داریم، آمادگی همکاری همه جانبه با دولت ترکمنستان هستیم.
وزیر فرهنگ در ادامه به حوزه وسیع همکاری های دو کشور در حوزه های فرهنگ، هنر و رسانه اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۴ هزار سایت خبری از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ مجوز فعالیت دارند و بر همین اساس آماده توسعه همکاری های رسانه ای دو کشور و برپایی دوره های آموزش روزنامه نگاری برای اهالی رسانه ترکمنستان هستیم.
وی در ادامه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را یکی از بزرگترین نمایشگاه های کتاب در سطح منطقه برشمرد و گفت: در این نمایشگاه که با حضور نمایندگان فرهنگی ده ها کشور برگزار می‌شود، هر دوره یک کشور به عنوان میهمان ویژه حضور خواهد داشت و برای دوره جدید علاقمندیم که کشور ترکمنستان به عنوان میهمان ویژه در این نمایشگاه حضور داشته باشد.
روابط فرهنگی ترکمنستان با ایران از سابقه طولانی برخوردار است
همچنین خانم مایسا مرادوف باز محمود اوا  معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور فرهنگ و رسانه در این دیدار با تاکید بر اینکه روابط فرهنگی ترکمنستان با ایران از سابقه طولانی برخوردار است از حضور چشمگیر هنرمندان ایرانی در برنامه های هفته فرهنگی ایران قدردانی کرد و گفت: با حمایت های ویژه روسای جمهور دو کشور، هیات‌های فرهنگی در حال تبادل نظر ‌هستند تا راهکارهای مختلفی برای گسترش روابط فرهنگی ایران و ترکمنستان را مورد بررسی قرار دهند.
وی در پایان از حضور اهالی فرهنگ و هنر ایران در جشنواره های پیش روی ترکمنستان استقبال کرد و گفت: می توان در راستای  چهارچوب بعضی از برنامه های مشترک، تفاهم نامه هایی را به امضا برسانیم.

همچنین شاهمرادف وزیر فرهنگ ترکمنستان در حاشیه این دیدار ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص جزئیات هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان و نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان ایرانی در عشق آباد گفت: وزارت فرهنگ ترکمنستان از اراده کافی برای تولیدات مشترک و اجرای برنامه های مشترک با وزارت فرهنگ ایران برخوردار است‌.

گفتنی است، روزهای فرهنگی ایران و نمایشگاه صنایع دستی ایران در ترکمنستان با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعباس ارباب خالص سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، سیدمحمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ، محمدرضا بهمنی معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مقامات عالی رتبه ترکمنستان بطور رسمی گشایش یافت.

بنا بر این گزارش بیش از ۵۰ نفر از هنرمندان حوزه های مختلف فرهنگی هنری اعم از موسیقی، صنایع دستی تجسمی، نقاشی، بازی های رایانه ای و .. از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای حضور در هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان اعزام شده اند و قرار است در قالب هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان برنامه هایی چون نمایش فیلم‌های سینمایی ایرانی با ترجمه زبان ترکمنی، اجرای موسیقی هنرمندان دو کشور، صنایع دستی، جشنواره غذاهای ملی ایرانی و … برگزار شود.

اهدای مستند «سفر به سرزمین خویشاوند» از سوی وزیر فرهنگ به معاون رئیس جمهور ترکمنستان

مستند «سفر به سرزمین خویشاوند» از سوی وزیر فرهنگ به معاون رئیس جمهور ترکمنستان در حاشیه روزهای فرهنگی ایران در این کشور اهدا شد.
محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که برای حضور در روزهای فرهنگی ایران در ترکمنستان و افتتاح نمایشگاه بزرگ صنایع دستی ایران در ترکمنستان به این کشور سفر کرده است، در حاشیه دیدار    با معاون رییس جمهور ترکمنستان مستند «سفر به سرزمین خویشاوند» مستند سفر رسمی سال گذشته دکتر رئیسی به عشق آباد را که از سوی اداره کل روابط عمومی ریاست جمهوری تولید شده و از تلویزیون  کشورمان پخش شد را به معاون رئیس جمهور ترکمنستان هدیه داد.
معاون رییس جمهور ترکمنستان ضمن قدردانی از تولید و اهدای این محصول فرهنگی ارزشمند، تاکید کرد که بزودی این مستند از تلویزیون کشورش پخش خواهد شد.

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *