چ٫ مهر ۵ام, ۱۴۰۲

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

دیدار وزیر امور خارجه با روسای خبرگزاری‌های عضو مجمع عمومی سازمان خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا)

1 دقیقه خوانده شده
وزیر امور خارجه کشورمان، میزبان مدعوین هجدهمین مجمع عمومی سازمان خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) بود که در جریان آن دبیرکلی این مجمع به مدت سه سال به مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) واگذار می‌شود.
دیدار وزیر امور خارجه با روسای خبرگزاری‌های عضو مجمع عمومی سازمان خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا)

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه  و به نقل از مرزنیوز؛ دکتر امیرعبداللهیان در این نشست که با حضور ده‌ها تن از روسای خبرگزاری‌های شرکت کننده در مجمع عمومی سازمان اوآنا برگزار شد، با قدردانی از دبیرکل قبلی مجمع عمومی اوآنا و آرزوی موفقیت برای دبیرکل آتی این اتحادیه، اوآنا را بستر و ظرفیت مهمی‌برای ایجاد تعادل خبری در جهان و مقابله با خبرسازی‌های یکسویه در دنیای مدرن دانست و بر ضرورت همکاری رسانه ای هرچه بیشتر کشورهای عضو این اتحادیه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به ظرفیتهای مهم و رو به رشد قاره آسیا در حوزه‌های مختلف، و نگاه ویژه دولت سیزدهم به این قاره، به تشریح برخی از رویکردها و دیدگاه‌های سیاست خارجی دولت دکتر رئیسی پرداخت.

رئیس دستگاه دیپلماسی، جنگ اوکراین و اتهامات وارده به ایران از سوی طرف های غربی را یکی از موضوعات روز سیاست خارجی عنوان، و تاکید کرد، همانگونه که ایران مخالف جنگ و آوارگی مردم در افغانستان، سوریه، یمن و عراق بود، موضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر مخافت با جنگ و آوارگی در اوکراین نیز از روز نخست به صورت شفاف اعلام شده است.

دکتر امیرعبداللهیان با برشمردن تلاشهای ایران برای میانجیگری و خاتمه جنگ در اوکراین و تداوم این تلاشها تصریح کرد: ما با روسیه همکاری‌های متنوعی از جمله درحوزه دفاعی داریم و خواهیم داشت و در این راستا در گذشته امکانات و تسلیحاتی را در قالب دفاعی از روسیه دریافت کرده و یا به این کشور تحویل داده ایم. با این وجود در راستای سیاست ثابت و اصولی خود، قویا مخالف جنگ اوکراین و تسلیح هر یک از طرفین بوده ایم. لذا هیچ سلاحی را به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین نداده ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود، از طریق مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام آمادگی کرده ایم تا در نشستی میان تیمی فنی از ایران و اوکراین، چنانچه سندی در مورد استفاده از پهبادهای ایرانی علیه اوکراین وجود دارد ارائه شود و چنانچه این موضوع در آن نشست مسجل شود، ما نسبت به این موضوع بی تفاوت نخواهیم بود. اگرچه مقامات روسی تصریح کرده اند که تجهیزات استفاده شده در جنگ علیه اوکراین روسی است.

دکتر امیرعبداللهیان با اشاره به دستیابی به یک نقشه راه مشترک برای پاسخ به سوالات آژانس بین المللی انرژی اتمی در یک مسیر فنی و بدون انحراف، به صراحت اعلام کرد که ایران حاضر نیست در عین توافق و پذیرش نظارت های گسترده و فزاینده آژانس ، چند پرونده مفتوح اتهامی و بی اساس در آژانس داشته باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان به توافق با آمریکا بر سر تبادل زندانیان نیز اشاره کرد.

دکتر امیرعبداللهیان همچنین مداخلات خارجی در تشدید و حمایت از برخی آشوب ها و حتی اقدامات تروریستی در داخل ایران را محکوم، و آن را مغایر با رویکرد دیپلماتیک مورد ادعای این کشورها و پیامهای رسمی ارسال شده از سوی آنان دانست.

وزیر امور خارجه تاکید کرد، جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار آمادگی دارد.

دکتر امیرعبداللهیان به طرف آمریکایی نیز توصیه کرد دست از رفتار و گفتار متناقض برداشته و آنچه در تبادل پیامها و مذاکرات غیرمستقیم جریان دارد را ریاکارانه تکذیب نکند.

در این نشست علاوه بر وزیر امور خارجه، «جونگ سونگ لی» دبیر کل پیشین مجمع عمومی اوآنا، «علی نادری»، دبیرکل جدید این اتحادیه و ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه به ایراد سخنرانی پرداختند.

لینک کوتاه: https://khabarnegaranvaresane.ir/?p=12903

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *