د٫ تیر ۴ام, ۱۴۰۳

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

خبرنگاری شغل نبوده بلکه عشقی شیرین است

1 دقیقه خوانده شده
خبرنگاری شغل نبوده بلکه عشقی شیرین است

دختران خبرنگار سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه جنسیت هیچگاه مانعی برای کار در ایران نیست، خبرنگاری را بهترین کار برای دست یابی به خواسته های قلبی خود دانستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به مناسبت سالروز میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) و روز دختر این پایگاه خبری مصاحبه ای را با اعظم فرزبد نیا و افسانه دادره دو نفر از خبرنگاران دختر استان سیستان و بلوچستان انجام داده است که در ادامه آمده است:

چند ساله که وارد حرفه خبرنگاری شدید و با چه هدفی؟
فرزبدنیا: سلام علیکم؛ من تقریبا ۷ سال است که در عرصه خبر و رسانه شهرستان چابهار به نام پایگاه خبری تحلیلی چهاربهاران مشغول فعالیت هستم و عاملی که سبب شد با انگیزه بیشتر به جلو حرکت کنم، خدمت به جامعه، رساندن صدای مظلوم به گوش مسئولین و علاقمندی به حضور فعال در عرصه اجتماعی بود.

دادره: از سال ۹۴ به صورت رسمی وارد حرفه خبرنگاری شدم، و علاقه شخصی ام به این حرفه باعث شد ڪه وارد این کار نسبتا سخت بشوم.

اولین رسانه ای که در آن فعالیت داشتید چی بود؟

فرزبدنیا: من از سال ۸۸ تقریبا با فضای نوشتن و بحث خبری آشنا شدم و در آن زمان وبلاگ نویسی انجام می دادم.

دادره: پایگاه خبری شستون که اکنون هم در آن فعالیت دارم، اولین رسانه ای است که کار رسمی خبرنگاری را از آن آغاز کرده ام.

از چند سال قبل در رسانه کنونی فعالیت دارید ؟

فرزبدنیا: من از سال ۹۳ بطور حرفه ای کار خبرنگاری و کار با سایت چهاربهاران را شروع کردم؛ دنیای خبرنگاری برای من مسیری پر فراز و نشیب است که هر روز امکان و احتمال هرنوع حادثه پس انتشار خبر در آن وجود دارد.

دادره: از پنج سال قبل.

– به عنوان یه دختر، فعالیت به عنوان خبرنگار که در جامعه از آن به عنوان یه حرفه سخت یاد می شود، سخت نیست؟

فرزبدنیا: از جمله دشواری‌های کار زنان و دختران خبرنگار می‌توان به مسائل و محدودیت‌های فرهنگی و اجتماعی در جامعه اشاره کرد تا آنجا که حتی بر روی کار خبری و گزارشات اجتماعی هم می‌تواند تاثیر بگذارد.

دادره: بینید خبرنگاری شغل نیست ڪه سخت باشه از نظر من خبرنگاری هنری است ڪه اگر به اون علاقه نداشته باشیم ڪاری از پیش نخواهیم برد، علاقه ڪه باشه همه سختی ها رو میشه تحمل ڪرد، اگر بگیم سختی نداره شعار دادیم، باید سختی ها رو تحمل ڪرد تا در رسالت و وظیفه ای ڪه در راستای آگاه سازی مردم در جنگ نرمی ڪه ضد انقلاب راه اندازی ڪرده موفق باشیم.

– چه مشکلاتی جلوی راه شما بوده و احتمالا است؟

فرزبدنیا: خبرنگاری یکی از مشاغل حساس و خاص است که شاید این شغل برای آنهایی که از بیرون به نظاره نشسته‌اند شغلی جذاب باشد اما وقتی که درون گود باشی مشکلات آن را به وضوح قابل مشاهده است از عدم احساس امنیت شغلی تا حداقل میزان در آمد نسبت به سختی کار از سختی های کار ماست؛ وقتی به دنبال یک انتقاد یا افشاگری هستم، یک خبرنگار زن را بیشتر تحت فشار قرار می‌دهند یا از او بی‌دلیل و با هدف ترساندن و خودداری از انتقاد، شکایت می‌شود فشارها برروی او بیشتر از شرایط یک خبرنگار مرد است.

دادره: مشڪلات و سختی ها همواره وجود داره اما به نظر من وقتی شخصی مسئولیتی رو قبول میڪند، متعهد میشود ڪه اولویت اولش آن مسیولیت باشه، بیشتر اوقات بخاطر شغلم نتوانستم در محافل خانوادگی، فامیلی و یا در غم و شادی اقوام و دوستان حضور داشته باشم اما حداقل وجدانم راحته تمام تلاشم رو در هر ساعت از شبانه روز در خصوص مسیولیتی ڪه قبول ڪردم انجام دادم.

از نگاه شما سخت ترین کار پیش روی یه دختر چیست؟

فرزبدنیا: جایگاه بانوان هم دختر هم زن در بحث رسانه آنگونه که باید دیده نشده و می توان گفت بانوان اغلب با کمترین هزینه ها، بیشترین فعالیت را انجام می دهند ولی دختران سرزمینم درسته که با محدودیت های زیادی ممکن است مواجه باشند ولی با تاسی از ائمه اطهار که دوشادوش آقایان درحال تلاش در جامعه درحال فعالیت حتی در مشاغل سخت هستند و برای دختری که انگیزه و هدف داشته باشد هیچ کاری نشد ندارد.

دادره: در سوال بالا،پاسخ دادم.

به عنوان یه دختر خبرنگار چقدر توانستین تاثیر گذار باشید؟

فرزبدنیا: همیشه هدفم در بحث کار خبری این بوده تا با ایفای نقش خود بتوانم درجامعه به سوی پیشرفت و حل مشکلات مردم سوق دهم و از مسائل حاشیه ای پرهیز کنم تا به هدف اصلی برسم.

دادره: تاثیر گذار بودن من را باید از مردم شهر سراوان بپرسید ڪه چقدر توانستم انتظاراتی ڪه به عنوان یڪ خبرنگار از من داشته اند را انجام بدم.

بهترین خبر و بدترین خبری که در رابطه با دختران و یا کلا کار کردید چه بود؟

فرزبدنیا: بهترین اخبار مربوط می شود به گزارشاتی که از مشکلات مردم کار کردم و توانستم نقش کوچکی در حل مشکلات داشته باشم و بدترین اخبارم در شهرستان چابهار مربوط به پوشش و اخبار حوادث تروریستی و شهادت عزیزانی که برای امنیت استانمان از جان خود گذشتند.
برای دختران شهرستانم هم از موفقیت های کاری در بحث کارآفرینی و قهرمانی این عزیزان در مسابقات اخبار و گزارشاتی کار کردم.

دادره: بهترین خبر نمیشه انتخاب ڪرد چون اڪثر خبرهایی ڪه ڪار ڪردم از نظر خودم بهترین هستند، بدترین خبر، خبر شهادت حاج قاسم بود ڪه یه غم بزرگ نه تنها برای جامعه خبری بلڪه برای ڪل مردم ڪشور بود.

آیا از حرفه خود برای احقاق حقوق دختران و بانوان قدمی برداشتید؟

فرزبدنیا: من اخبار و گزارشات متعددی در زمینه موفقیت دختران شهرم را تهیه و انتشار دادم و قطعا هر کجا لازم باشد با جان و دل خبر یا گزارشی با این موضوع رو تهیه و پیگیری میکنم تا هیچ وقت حق دختران سرزمینم پایمال نشود.

دادره: از آنجایی ڪه تنها دختر خبرنگار شهرستان هستم سعی ڪردم در همواره در ڪنار و جمع های دختران و بانوان حضور داشته باشم خواسته ها و انتظاراتشون رو بشنوم، مشڪلاتشون رو به گوش مسیولین برسونم فعالیت هایی ڪه در زمینه ڪارافرینی، اقتصاد مقاومتی، اشتغال زایی، هنری، ورزشی و دیگر موارد دارد را رسانه ای ڪنم تا فعالیت های بانوان و دختران این منطقه هم دیده بشود.

در زندگی شخصیتون چه کسی الگوی شماست از ائمه ؟ و چه قدمی برداشتید؟

فرزبدنیا: من ارادت خاصی به خانم حضرت معصومه (س) دارم و در زندگی و کارم هر کجا به بن بست میرسم از این بانوی عزیز کمک می گیرم و تا الانم خداروشکر خیلی جاها کمکم کردند و من و تمامی دختران امروز می‌توانیم از زندگی حضرت معصومه(س) بیاموزیم و در زندگی خود آنرا عملی کنیم.

دادره: بدون تردید حضرت معصومه (س) بهترین الگو دختران مسلمان است ڪه باید در زندگی، سیره ایشان را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم، در ڪنار حضرت معصومه (س)، حضرت ابوالفضل (ع) الگوی من هست و از شخصیت این بزرگوار ڪه تا آخرین نفس در ڪنار امام حسین (ع) برای اسلام ایستادگی و مردانگی ڪرد خیلی خوشم میاد و از نظر من خبرنگاران هم این نقش رو دارند چرا در این برهه از زمان ولی امر مسلمین تنها هستند و خبرنگاران باید در ڪنار ایشان باشند همواره هم میگم ڪاش خدا یڪی مثل حضرت ابوالفضل را تو زندگی همه ما قرار میداد تا با شجاعت به استقبال مشڪلات می رفتیم.

http://khabarnegaranvaresane.ir/?p=1018

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *