د٫ تیر ۴ام, ۱۴۰۳

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

خانه مطبوعات آذربایجان شرقی حادثه شورای شهر تبریز را محکوم کرد

1 دقیقه خوانده شده
هیات مدیره و بازرسان خانه مطبوعات استان آذربایجان شرقی با صدور بیانیه‌ای؛ برخورد نامتعارف با عضو این تشکل رسانه‌ای از سوی عضو شورای اسلامی شهر تبریز را محکوم کرد.
خانه مطبوعات آذربایجان شرقی حادثه شورای شهر تبریز را محکوم کرد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه و به نقل از ایلنا؛ در این بیانیه خاطرنشان شده است: پاسخگویی مسئولان در برابر رسانه‌هایی که مجوز فعالیت خود را با طی مسیرهای قانونی و مراجع ذی‌صلاح دریافت کرده اند؛ امری بدیهی و غیرقابل انکار است؛ حال اهانت به خبرنگاران؛ امری مذموم و توجیه‌ناپذیر می باشد.

خانه مطبوعات و رسانه های استان آذربایجان شرقی ضمن تقبیح چنین رفتارهایی؛ از مراجع ذی‌صلاح درخواست دارد؛ موضوع به صورت دقیق بررسی شده و نسبت به تنویر افکار عمومی اقدام شود.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی نیز امروز نسبت به رفتار اخیر عضو شورای شهر تبریز در قبال یک خبرنگار واکنش نشان داد.

ایمان شمسایی در صفحه شخصی خود در واکنش به فیلمی که روز گذشته از ضرب و شتم یک خبرنگار توسط یکی از اعضای شورای شهر تبریز در فضای مجازی منتشر شد، نوشت: «آقایان مسئول! ماجرای فرماندار و خبرنگار رفسنجانی که پیش آمد، گفتید خبرنگار هم مقصر بوده. اصلاً کاری ندارم این ادعا درست است یا غلط. اما سیلی زدن و تهدید کردن قطعاً محکوم است. حتی اگر شهروند معمولی باشد چه رسد به نماینده‌ افکار عمومی که مجوز رسمی از این نظام برای کار خبری دارد.

شمسایی افزوده است: عضو شورای شهر تبریز به صورت خبرنگار سیلی زده است. البته خواسته از او فیلم نگیرد و قصدش انداختن گوشی بوده که در کلان ماجرا فرقی نمی‌کند.

واکنش شورای اسلامی شهر تبریز

روابط عمومی شورای اسلامی شهر تبریز پیرو انتشار خبری در برخی رسانه ها مبنی بر ضرب و شتم یکی از خبرنگاران توسط نائب رئیس شورای اسلامی شهر تبریز، اطلاعیه ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: به استحضار همشهریان عزیز و اهالی محترم رسانه می رساند که بر خلاف مطالب کاملا کذب منتشره مبنی بر انجام ضرب و شتم، طبق اظهارات تمامی حاضرین در صحنه و قرائن مسلم موجود در همان فیلم منتشره، هیچ گونه برخورد فیزیکی و ضرب و شتمی نسبت به فرد مذکور صورت نپذیرفته است و صرفا عضو محترم شورا در آن صحنه، با ابراز ناراحتی از تکرار رفتار خبرنگار مذکور در فیلمبرداری بدون اجازه از اشخاص (آن هم بعد از اتمام جلسه شورا)، صرفا به قصد ممانعت از فیلمبرداری و پایین آوردن دوربین، با اشاره دست، اقدام به پایین آوردن دوربین می کند و کاملا مسلم است که هیچ گونه برخورد جسمی و فیزیکی با شخص مذکور اتفاق نمی افتد.

صحبت های موجود در همان فیلم نیز (پس از پایین آوردن دوربین) که ادامه اصرار خبرنگار مذکور بر مصاحبه و پرسش است و در آن صحنه هیچگونه اشاره ای به برخورد فیزیکی با نامبرده نشده و ادعایی نیز در آن صحنه مطرح نمی شود و نیز نحوه رفتار حاضرین در صحنه، حاکی از آن است که ادعای ضرب و شتم نامبرده کذب محض بوده و چنین امری قطعا به وقوع نپیوسته است و این شایعه، صرفا با شیطنت رسانه ای نامبرده بوده که با تیتر کاملا نادرست ضرب و شتم در فضای رسانه ای منتشر شده است.

عزیزان فعال در رسانه تایید می نمایند که اصول حرفه ای خبرنگاری و روزنامه نگاری که قاطبه خبرنگاران حاضر در صحن شورا بدان پایبند هستند، آن است که مصاحبه کننده ضمن رعایت شان خود، شان و منزلت فردی را که از او مصاحبه می گیرد، رعایت کرده و ضمن اطلاع دادن قبل شروع مصاحبه، به طرف مقابل اطلاع دهد که صدای نامبرده را ضبط می کند یا از ایشان تصویربرداری می کند و این شان و منزلت باید در طول مصاحبه نیز رعایت شود.

مع الاسف شخص مذکور، از بدو شروع دوره ششم شورای اسلامی شهر تبریز، با حاشیه سازی و ورود خارج از وظیفه و غیر مربوط به حریم خصوصی اشخاص و زیر پاگذاشتن قواعد اخلاقی و اصول حرفه ای خبرنگاری و تهیه فیلم و پخش با تقطیع آن، موجبات ایجاد تشنج در صحن شورا را فراهم آورده است و در حاشیه جلسات نیز با کاربرد الفاظ دور از شان نسبت به برخی از اعضای شورا و نیز برخی پرسنل شورا، زمینه برهم زدن نظم جلسات شورا را فراهم نموده است که تذکرات مکرر روابط عمومی شورا در خصوص نامبرده موثر واقع نبوده است.

روابط عمومی شورای اسلامی شهر تبریز ضمن تبیین ماوقع، جلوگیری از هتک حیثیت صحن شورا را وظیفه و رسالت خود دانسته و در صورت تکرار این مسائل، تدابیر لازم را در راستای حفظ نظم موجود در صحن شورای اسلامی شهر تبریز و همچنین فضای اطلاع رسانی و پرسشگری اهالی رسانه اتخاذ خواهد کرد.

لینک کوتاه: https://khabarnegaranvaresane.ir/?p=13267

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *