س. ژانویه 25th, 2022

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

تیغ کاغذ بر گلوی مطبوعات!

توئیت مدیرمسئول روزنامه هفت صبح آن قدر تکان دهنده بود که هزاران سؤال بی جواب را به ذهن متبادر می کرد.
تیغ کاغذ بر گلوی مطبوعات!

توئیت مدیرمسئول روزنامه هفت صبح آن قدر تکان دهنده بود که هزاران سؤال بی جواب را به ذهن متبادر می کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه و به نقل از ایرنا؛ علی مزینانی مدیرمسئول روزنامه هفت صبح در توئیتی نوشت: «از امروز کاغذی برای چاپ روزنامه نداریم. کاغذ کیلویی ۳۰ تومان در بازار غیررسمی هم پیدا نمی شود. اگر از فردا نسخه کاغذی روزنامه در دسترس نبود، نتیجه سه قفله شدن واردات کاغذ است و بس. روزگار خوش آن ها که شبه روزنامه اند و نیازی به کاغذ ندارند و منتظر سهمیه کاغذ برای فروش هستند.

به گزارش روزنامه خراسان، پیش از این هم چندین روزنامه از جمله «خراسان » بارها درباره مشکلاتی که گرانی و کمبود کاغذ برای روزنامه ها به وجود آورده گزارش هایی ارائه کرده اند. درد چند ساله روزنامه ها نگاهی به تیتر رسانه ها از سال ۹۷ گویای این موضوع است که از سال ۹۷ بحران کاغذ گریبان روزنامه ها را گرفته و قصد رها کردن هم ندارد. این روزها کاغذ حکم دارویی حیاتی را برای روزنامه ها دارد که در هیچ دکانی یافت نمی شود و نبود این دارو یعنی حذف روزنامه های کاغذی.

مهرماه سال ۹۷ وکیلی عضو هیئت رئیسه مجلس از دریافت ۲۶ میلیون یورو یارانه کاغذ توسط دو شرکت مجهول الهویه گفت و در همان سال مجلس به موضوع کاغذ ورود کرد اما نتیجه ای که درمان وضعیت موجود باشد از آن به دست نیامد. در اردیبهشت امسال هم معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد گفته بود که تخصیص ارز ۵۰ درصد سال ۹۸ مشکلات این حوزه را مرتفع خواهد کرد. وعده دولت، تلاش برای خودکفایی در چنین شرایطی که مطبوعات هر روز را با هراس کمبود و گرانی کاغذ سپری می‌کنند محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور از تلاش دولت برای تأمین نیاز فعلی مطبوعات و حرکت به‌ سوی خودکفایی در تولید کاغذ سخن گفته است. او در جلسه ای در ۱۸ آبان وزیر صنعت را مأمور احصای نیازها و موانع پیش روی کارخانه‌های تولیدکننده کاغذ کرد. البته پیش از این هم معاون فرهنگی وزارت ارشاد از اختصاص ۴۰ میلیون دلار برای واردات کاغذ نشر و مطبوعات خبر داده بود.

با این حال بسیاری از مدیران مسئول روزنامه ها کاغذ کیلویی ۳۰ هزار تومان را هشداری برای مرگ روزنامه های مستقل دانستند. عبداللهی مدیر مسئول و سردبیر روزنامه آرمان ملی چند روز پیش گفته: «اگر کاغذ نیست پس همین کاغذهای ۲۸ هزار تومانی از کجا می‌آید؟ غیر از این است که این‌ها همان کاغذهایی هستند که با ارز دولتی وارد و احتکار شده‌اند؟» ۱۰ برابر شدن قیمت کاغذ در مدت ۵ سال محمدامین ایمانجانی، مدیر مسئول فرهیختگان از درد گرانی کاغذ مطبوعات در سال رفع موانع تولید گلایه کرده و گفته: «سال ۹۶ وقتی روزنامه را تحویل گرفتم، کاغذ کیلویی دو هزار و ۸۰۰ تومان بود و در سال اخیر در عرض دو سه ماه کاغذ به ‌یک ‌باره از کیلویی ۱۸ هزار به ۲۸ هزار تومان رسیده است، با چنین شرایط بغرنجی کار کردن بسیار طاقت فرساست و قطعاً دولت باید برای حل این مسئله برنامه داشته باشد.» باید فکری کرد گرانی و البته کمیاب شدن کاغذ باعث شده برخی روزنامه ها تیراژ خود را کاهش دهند و برخی هم به دلیل بحران موجود به تعدیل نیرو روی بیاورند که این موضوع در خوش بینانه ترین حالت باعث افزایش میزان بیکاران و حذف یکی از موثر ترین ابزار های مقابله با جنگ نرم دشمن و وسیله طرح مشکلات مردم خواهد شد. با این حال به نظر می رسد تا رسیدن به خودکفایی در تولید کاغذ که با توجه به شرایط آبی کشور خود دچار ابهاماتی است، باید برای این مشکل که آینده مطبوعات است و البته اطلاع رسانی را هدف گرفته، چاره ای اندیشیده شود.

تیغ کاغذ بر گلوی مطبوعات!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *