س٫ تیر ۵ام, ۱۴۰۳

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

توضیحات مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی درباره پروانه خبرنگاری

1 دقیقه خوانده شده
شمسایی جزئیاتی از آیین‌نامه صدور پروانه خبرنگاری و اهداف آن توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را تشریح کرد.
توضیحات مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی درباره پروانه خبرنگاری

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه و به نقل از روابط‌عمومی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ ایمان شمسایی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران توانا درباره صدور پروانه خبرنگاری گفت: اصل موضوعی که اصطلاحا به پروانه خبرنگاری موسوم شده و در واقع آیین نامه کار حرفه ای روزنامه نگاری است، مربوط به چند وقت اخیر نیست و قدیمی‌تر است. سال ۱۳۵۴ مصوبه‌ای در حکومت و دولت وقت بوده که با همین عنوان است. از طرف دیگر در بند ۱۵ از ماده ۲  قانون وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که سال ۱۳۶۵ در مجلس تصویب شد اشاره مستقیم به صدور اجازه فعالیت به خبرنگاران داخلی و خارجی ذکر شده است و این امر از قوانین، اهداف و وظایف تشکیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وی افزود: در حال حاضر با تکثر رسانه های دارای مجوز و انسان رسانه ها، روزنامه‌نگاری هیچ ضابطه‌ قانونی برای احراز این عنوان ندارد؛ یعنی مثل پزشکی نیست که یک نفر پس از چند سال تحصیل، در سازمان‌ نظام پزشکی باید شماره نظام پزشکی دریافت کند تا اجازه کار پیدا کند. به عبارت دیگر، در روزنامه‌نگاری و خبرنگاری، تحصیلات، سن، تخصص و… مطرح نیست و هرکسی می‌تواند ادعای روزنامه‌نگار یا خبرنگار بودن کند.

شمسایی ادامه داد: ما در حال‌ حاضر ۱۳۵۰۰ رسانه داریم و در قانون مطبوعات‌ همه‌ی تعهدات قانونی فقط با صاحب امتیاز و مدیرمسئول است و حقوق روزنامه‌نگار در نظر گرفته نشده است.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی تصریح کرد: اولین مطالبه خبرنگاران از ما در سفرهای مختلف و حتی مواجهه با روزنامه نگاران تهرانی، امنیت شغلی است. خبرنگاران می‌گویند کسی از ما حمایت نمی‌کند، حقوق‌‌ ما مکفی نیست، بیمه نداریم و… . ما برای سامان دادن به وضع خبرنگاران و امنیت شغلی آنها ابتدا باید آمار و شناخت کافی از وضعیت افراد شاغل در این حرفه داشته باشیم تا بدانیم جامعه خبرنگاری چند نفر عضو دارد. این کار مثل عضویت در سامانه جامع رسانه‌های کشور جنبه حمایتی دارد و البته مسیر آن از طریق سامانه است. از مزیت‌های این طرح، قبل از بهره‌مندی از حمایت های مرسوم، به رسمیت شناخته شدن از سوی نهادها و حتی مخاطب است. مردم شاید اسم تنها تعدادی از رسانه ها را بلد باشند و یک مسئول، فعال بخش خصوصی و دولتی با کارت خبرنگاری یکی از این ۱۳۵۰۰ رسانه مواجه شودو آن رسانه را نشناسد. با صدور کارت رسمی از سوی نهاد تخصصی، تعاملها تسهیل خواهد شد و این مطالبه خود اصحاب رسانه و مسبوق به سابقه است.

شمسایی ادامه داد: استعلام‌ها و احراز صلاحیت‌ها برای دریافت کارت خبرنگاری، حرفه‌ای، صنفی و طبق قوانین مرسوم احراز هویت و صلاحیت است.

وی با بیان اینکه صدور پروانه خبرنگاری خدشه‌ای به آزادی بیان وارد نمی‌کند اظهار داشت: اکنون ۱۱۵۰۰ خبرنگار عضو سامانه ای هستند که توسط ارشاد مدیریت می شود. حتی یک خبرنگار را به جرات ادعا می کنم نمی توانید پیدا کنید که بگوید بخاطر گرایشات سیاسی از عضویتم ممانعت به عمل آمده است.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این سوال که چرا اعطای پروانه خبرنگاری به اصناف واگذار نمی‌شود بیان کرد: ما تنوع و تکثر صنوف رسانه‌ای مثل خانه مطبوعات، انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان، انجمن پیشکسوتان، انجمن روزنامه نگاران استانها، بسیج رسانه، انجمن های کارفرمایی چون مدیران رسانه ای و… داریم که حدود ۴۰ تشکیلات هستند و رسانه‌ها واقعا از نبود یک تشکل رسانه‌ای واحد رنج می‌برند. از طرف دیگر، طبق قانون تشکیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرای این کار در حیطه‌ی اختیارات این وزارتخانه است ولی ما قطعا از نمایندگان صنوف برای کارگروه های تخصصی اعطای کارت خبرنگاری دعوت خواهیم کرد.

وی خاطر نشان کرد: توجه داشته باشید که عبارت پروانه خبرنگاری در هیچ ‌جای آیین‌نامه به کار نرفته است و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم به عنوان یک اصطلاح از این عبارت استفاده کردند. استفاده از عبارت کارت خبرنگاری مناسب‌تر است. پیش‌نویس آیین‌نامه، انجام شده و در مراحل پایانی و تصویب است.

لینک کوتاه: http://khabarnegaranvaresane.ir/?p=14157

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *