ش٫ خرداد ۲۶ام, ۱۴۰۳

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

برگزاری نخستین جشنواره رسانه ای امام رضا(ع)

1 دقیقه خوانده شده
برگزاری نخستین جشنواره رسانه ای امام رضا(ع)

نخستین جشنواره رسانه ای امام رضا(ع) به همت مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی، در سه محور «رسانه‌های خبری و تحلیلی»، «رسانه‌های مجازی» و «رسانه‌های صوتی و تصویری» در حال برگزاری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه و به نقل از سایت دبیرخانه جشنواره رسانه ای امام رضا(ع)؛ اولین جشنواره رسانه ای امام رضا(ع) توسط مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی، در راستای پیشبرد رسالت های ذاتی این آستان مقدس با اهدافی چون گسترش و ترویج آموزه ها و فرهنگ والای رضوی در عرصه های مختلف، بازخوانی مفاهیم بنیادین در پیوند با سیره رضوی، حمایت از پدیدآورندگان آثار رسانه ای رضوی، ارتقای سطح کمی و کیفی آثار رسانه ای در حوزه معارف رضوی، برگزار می شود.

فراخوان اولین جشنواره رسانه ای امام رضا(ع)

توسط مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی به این شرح اعلام می شود:

اهداف جشنواره:

  • گسترش و ترویج آموزه ها و فرهنگ والای رضوی در عرصه های مختلف
  • بازخوانی مفاهیم بنیادین در پیوند با سیره رضوی
  • حمایت از پدیدآورندگان آثار رسانه ای رضوی
  • ارتقای سطح کمی و کیفی آثار رسانه ای در حوزه معارف رضوی

محورهای موضوعی جشنواره

۱- سیره رضوی: تبیین و بررسی نمودهای مختلف فرهنگ و آموزه های سیره وجود مبارک حضرت امام رضا(ع) در محصولات رسانه ای با تأکید بر بررسی نسبت مفاهیم بنیادین و مسائل روز با آموزه های رضوی به  ویژه در حوزه انقلاب اسلامی، جهاد، مقاومت، ایثار و شهادت

۲- زائر و زیارت رضوی : تبیین، تجلیل و نمایش آثار و برکات زیارت امام رضا (علیه السلام) در زائرانی که به اشکال مختلف حضوری و غیر حضوری (زیارت از بعید) با بارگاه منور رضوی ارتباط برقرار می کنند با تأکید بر پویش جهانی چهارشنبه های امام رضایی و زائران غیرایرانی

۳- وقف و نذر رضوی: بررسی آثار و برکات موقوفات و نذورات به ساحت مقدس امام رضا علیه السلام و ترویج سنت حسنه وقف و نذر در راستای خدمت رسانی به زائران و مجاوران و نیازمندان به نام مبارک امام رضا علیه السلام

۴- خدمت رضوی: تبیین و بررسی مفهوم خدمت کریمانه در سیره رضوی و بررسی نمودهای عینی آن درعرصه های مختلف خدمات آستان قدس رضوی در کنار ترویج خدمت کریمانه به نیازمندان به نام مبارک امام رضا(ع)

بخش های جشنواره:

۱- رسانه های خبری ـ تحلیلی

با تمرکز بر تولیدات خبری و تحلیلی  مطبوعات، نشریات، خبرگزاری ها و هم چنین بخش های خبری صدا و سیما برگزار می شود و شامل محورهای ذیل خواهد بود:

خبر / گزارش/ مصاحبه / سرمقاله و یادداشت / گزارش خبری تلویزیونی و رادیویی /  اینفوگرافی / عکس خبری

۲- رسانه های صوتی و تصویری

این بخش با تمرکز بر تولیدات رسانه های صوتی و تصویری با تأکید بر محتواهای تولید و پخش شده در رسانه ملی و شبکه های تلویزیونی برون مرزی و بین المللی برگزار می شود و شامل بخش های ذیل خواهد بود:

برنامه تلویزیونی /  برنامه رادیویی /  نماهنگ تلویزیونی /  مستند تلویزیونی /  طرح برنامه رادیویی و تلویزیونی

۳-  رسانه های مجازی

در حوزه فضای مجازی توجه اصلی بر تولیدات کاربران در بستر فضای مجازی می باشد و محصولات  تولید شده در قالب بندی متناسب با فضای مجازی مورد توجه خواهد بود. بر این اساس این حوزه شامل  بخش های ذیل خواهد بود:

موشن گرافی /    پادکست /   طرح بازی و نرم افزار

وقف مجازی (در این بخش مجموعه محتواهای یک صفحه یا کانال درباره موضوعات مرتبط با جشنواره ارزیابی و به برترین مورد، جوایز اهداء می گردد.)

جوایز جشنواره

به نفرات برتر هر بخش از جشنواره جوایزی به شرح ذیل اهدا خواهد شد:

نفر اول: تندیس و لوح تقدیر به همراه جایزه نقدی

نفر دوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی

نفر سوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی

نحوه ارسال آثار به جشنواره

۱- همه شرکت کنندگان می بایست با مراجعه به سایت جشنواره به نشانی mediafest.razavi.ir نسبت به تکمیل فرم ثبت نام اقدام فرمایند.

۲- ارسال آثار بخش رسانه های خبری و تحلیلی و فضای مجازی از طریق فایل و لینک در سایت جشنواره مقدور است. در صورت حجم بالای آثار علاوه بر تکمیل فرم در سایت، می بایست اثر در قالب ۳ نسخه دی وی دی به دبیرخانه جشنواره ارسال شود.

۳- آثار بخش رسانه های صوتی و تصویری می بایست در قالب ۳ نسخه دی وی دی به دبیرخانه جشنواره ارسال شود.

تقویم زمانی جشنواره

آخرین مهلت ارسال آثار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۹

زمان برگزاری اختتامیه جشنواره و معرفی برگزیدگان: اسفند ماه ۱۳۹۹

شرایط عمومی شرکت در جشنواره

شرکت‌کنندگان در جشنواره، باید آثار خود را با رعایت شرایط عمومی و اختصاصی جشنواره در قالب زمان‌بندی تعیین شده به دبیرخانه ارسال یا تحویل نمایند.

اطلاع رسانی جشنواره، فرایند ثبت نام و ارسال آثار از طریق سایت دبیرخانه جشنواره به نشانی  mediafest.razavi.ir انجام می شود.

آثاری که در فاصله زمانی ۱ فروردین ۱۳۹۹ تا ۲۰ بهمن ۱۳۹۹  در یکی از نشریات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری (دارای مجوز) و شبکه های اجتماعی منتشر و یا در شبکه های داخلی و برون مرزی صدا و سیما و یا شبکه های بین المللی پخش شده است در جشنواره شرکت داده می شوند. تکمیل فرم مشخصات فردی و رسانه‌ای به همراه مشخصات کامل اثر در سایت جشنواره الزامی است. آثار نباید مغایر با قوانین و مقررات جاری، فرهنگ و ارزش‌های ملی و دینی باشد. آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره فقط از پدیدآورنده و صاحب حقوقی اثر یا نشریه چاپ شده پذیرفته می‌شود. شرکت کنندگان می توانند علاوه بر آثار به زبان فارسی، آثار خود را به زبان عربی، اردو و انگلیسی نیز به جشنواره ارسال کنند. شرکت‌کننده برای کسب رتبه باید به شاخص‌‌ها و در نهایت به تصمیمات هیئت محترم داوران اعتماد نموده و پایبند باشد. شاخص های بررسی آثار متعاقباً توسط هیئت علمی جشنواره اعلام خواهد شد. آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره عودت داده نخواهد شد. برگزارکننده مجاز است با حفظ حقوق معنوی صاحب اثر، در حد متعارف آثار منتخب را در امور نمایشگاهی، انتشاراتی، اطلاع رسانی و تبلیغاتی خود استفاده نماید. آثاری که با مشخصات ناقص به دبیرخانه جشنواره ارسال شود، ترتیب اثر داده نخواهد شد.  تصمیم‌گیری در قبال مسایل پیش‌بینی نشده بر عهده دبیرخانه جشنواره خواهد بود. همه آثار باید هماهنگ با یک یا چند مورد از موضوعات و محورهای مطرح شده در جشنواره باشد. محدودیتی جهت تعداد آثار ارسالی به جشنواره وجود ندارد. آثار غیر مرتبط با موضوعات جشنواره از داوری حذف خواهند شد. به آثاری که بعد از مهلت تعیین شده به دبیرخانه ارسال شود ترتیب اثر داده نخواهد شد. معرفی هیأت داوران به انتخاب و نظارت مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی صورت می گیرد. تکمیل فرم شرکت در جشنواره به همراه فایل اثر و یا لینک انتشار الزامی است.

شرایط اختصاصی شرکت در جشنواره

الف- رسانه های خبری- تحلیلی(خبر، گزارش، مصاحبه، یادداشت و سرمقاله، گزارش های خبری تلویزیونی و رادیویی، فیلم های مستند خبری، اینفوگرافی و عکس خبری).

۱- آثار این بخش می بایست در بستر رسانه های خبری- تحلیلی دارای مجوز منتشر شده باشد.

۲- در خصوص آثاری که بدون ذکر نام تولید کننده منتشر شده، ارائه نامه رسمی از طرف رسانه الزامی است.

۳- در صورت عدم وجود لینک آثار و یا حجم بالای اثر، امکان ارسال از طریق پست فراهم می باشد.

۴- تک عکس و گزارش تصویری منتشر شده در رسانه ها باید با ذکر نام صاحب اثر و یا تأیید رسمی مدیر مسئول رسانه مربوط ارائه شود. عکس با فرمت jpg و با ابعاد حداقل ۷۶۸*۱۰۲۴ ارسال شود.

ب- رسانه های مجازی(موشن گرافی، پادکست، طرح بازی و نرم افزار، وقف مجازی).

۱-  در بخش وقف مجازی می بایست لینک صفحه و یا کانال مورد نظر در فرم ثبت نام درج گردد.

۲- هنگام ثبت نام در جشنواره مشخصات کامل مدیر یا مدیران می بایست اعلام شود.

۳- آثار موشن گرافی و پادکست می بایست در رسانه های مجازی طی بازه زمانی ۱ فروردین ۱۳۹۹  تا ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ منتشر شده باشد.

۴- آثار بخش طرح برنامه و بازی در قالب pdf یا word باید ارائه گردد و حقوق معنوی این آثار برای تولید کننده محفوظ است.

۵- تمامی کانال هایی که قبل از این ایجاد شده اند، می توانند با رعایت ضوابط در جشنواره حضور یابند.

ج- رسانه های صوتی و تصویری(برنامه تلویزیونی، برنامه رادیویی، نماهنگ تلویزیونی، مستند تلویزیونی، طرح برنامه رادیویی و تلویزیونی).

۱-    آثار این بخش به استثناء طرح برنامه رادیویی و تلویزیونی، حتماً باید در بازه زمانی اول فروردین ۹۹ تا ۲۰ بهمن ۹۹ در یک شبکه تلویزیونی داخلی، برون مرزی یا بین المللی پخش شده باشد.

۲-    در این بخش ارائه تصویر گواهی پخش اثر با قید تاریخ پخش که به امضای مدیر گروه یا مدیر پخش شبکه رسیده باشد، الزامی است.

۳- شرکت کنندگان در این بخش، آثار خود را در قالب نسخه DVD به تعداد سه نسخه با ذکر نام اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال و فرم شرکت در جشنواره را از طریق سایت تکمیل نمایند.

۴- نسخه DVD در آرشیو دبیرخانه جشنواره نگهداری می شود.

۵- آثار بخش طرح برنامه رادیویی و تلویزیونی در قالب pdf  یا word باید ارائه گردد. حقوق معنوی این آثار برای تولیدکننده محفوظ است.

نکات مهم:

گزیده آثار جشنواره در قالب مجموعه ای منتشر خواهد شد. بدیهی است دبیرخانه در انتخاب آثار رسیده مختار خواهد بود.  برپایی نمایشگاه های آثار منتخب، اکران آثار، برگزاری کارگاه ها و نشست ها از بخش های جنبی جشنواره می باشد که زمان و مکان برگزاری آن متعاقباً از طریق سایت دبیرخانه جشنواره، اطلاع رسانی خواهد شد. اسکان و پذیرایی برگزیدگان جشنواره بر عهده دبیرخانه جشنواره بوده و به شرکت کنندگان در مرحله پایانی متناسب با موقعیت مکانی هزینه ایاب و ذهاب پرداخت خواهد شد. هر گونه نظر و پیشنهاد را از طریق سایت جشنواره ارسال فرمائید.

متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر و تکمیل فرم ثبت نام شرکت در نخستین دوره جشنواره رسانه ای امام رضا(ع) می‎توانند به تارنمای این جشنواره به نشانی mediafest.razavi.ir  مراجعه کنند.

نشانی پستی دبیرخانه جشنواره

استان خراسان رضوی، مشهد، بلوار سجاد، سجاد ۱، مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی، دبیرخانه جشنواره رسانه ای امام رضا(ع)،  کد پستی: ۹۱۸۷۷۹۳۱۱۲ / شماره تماس: ۳۷۶۴۲۳۵۴-۰۵۱

پست الکترونیک: mediafest@razavi.ir

برگزاری نخستین جشنواره رسانه ای امام رضا(ع)

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *