چ٫ اردیبهشت ۵ام, ۱۴۰۳

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

انجمن خبرنگاران: بیش از ۶۰ خبرنگار در اعتراضات آمریکا مورد حمله قرار گرفتند

1 دقیقه خوانده شده
انجمن خبرنگاران: بیش از 60 خبرنگار در اعتراضات آمریکا مورد حمله قرار گرفتند

طبق اعلام انجمن اخبار دیجیتال رادیو و تلویزیون، بیش از ۶۰ خبرنگار در حین پوشش وقایع اعتراضات آمریکا در سراسر این کشور مورد حمله قرار گرفتند و بازداشت شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه و به نقل از خبرگزاری فارس؛ انجمن اخبار دیجیتال رادیو و تلویزیون (RTDNA) اعلام کرد که تنها در ۴۸ ساعت گذشته، بیش از ۶۰ رخداد ثبت شده که در آن روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در حال پوشش اعتراضات به قتل «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست ۴۶ ساله آمریکایی به دست افسر پلیس «مینیاپولیس» ایالت «مینه‌سوتا»، مورد حمله و آزار قرار گرفته‌اند یا بازداشت شده‌اند.

این گروه تأکید کرد که از اوایل هفته گذشته تاکنون با شروع اعتراضات سراسری در آمریکا علیه خشونت پلیس بیش از ۶۰ پلیس مورد حمله و آزار قرار گرفته یا بازداشت شده‌اند.

بنا به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی «هیل»، «دن شلی» مدیراجرایی RTDNA خشونت علیه خبرنگاران را چه از جانب معترضان و چه نیروهای پلیس، «فاجعه‌بار» توصیف کرد.

وی گفت: «خبرنگاران نباید خودشان خبر شوند. مشاهده اینکه تمامی این خبرنگارانی که صرف خدمت از طریق پوشش ناآرامی‌های مدنی مورد حمله قرار می‌گیرند، فاجعه بار است….خبرنگاران نمایندگان مردم هستند و برای خدمت به مردم و بیان روایات معترضان و دیگر مسئولان و مقام‌های منتخبی که قصد داشتند به این اوضاع رسیدگی کنند، در صحنه حضور پیدا کردند».

طبق این گزارش، چندین رخداد مربوط به حمله به خبرنگاران و بازداشت آنها در برنامه‌های زنده تلویزیونی یا شبکه‌های اجتماعی نمایش داده شده است که شامل بازداشت خبرنگار سی ان ان و و فیلمبردار این شبکه در مینیاپولیس و خبرنگار و فیلمبردار فاکس‌نیوز در نزدیکی کاخ سفید در واشنگتن دی سی می‌شود که جمعه شب به وقوع پیوست.

اعتراضات جمعه گذشته در دفتر مرکزی سی ان ان در آتلانتا به درگیری میان پلیس و معترضان و ناآرامی و آشوب در ساختمان این شبکه منجر شد.

طبق این گزارش، جمعه شب گذشته، «لیندا ترادو» عکاس خبری در مینیاپولیس از ناحیه چشم چپ مورد اصابت گلوله پلاستیکی نیروهای پلیس قرار گرفت و بینایی خود را از دست داد.

هفته گذشته در پی قتل فجیع «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست آمریکایی به دست افسر پلیس در مینیاپولیس، اعتراضات در شهر مینیاپولیس آغاز شد و به دیگر شهرهای سراسر آمریکا سرایت کرد و از آن زمان تاکنون دستکم هشت خبرنگار آسوشیتدپرس در اعتراضات مورد حمله و آسیب قرار گرفته‌اند و سه تن از آنها مورد اصابت گلوله‌های پلاستیکی پلیس قرار گرفتند.

حمله به خبرنگاران در روزهای گذشته در حدی بود که کمیته محافظت از خبرنگاران روز یکشنبه هفته جاری با صدور بیانیه‌ای از مقام‌های شهرهای سراسر آمریکا خواست تا به نیروهای امنیتی دستور دهند که خبرنگاران را هدف قرار ندهند و تضمین کنند که آنها بتوانند در صحت و امنیت کامل و بدون ترس از زخمی شدن یا هدف گرفته شدن، وقایع اعتراضات را پوشش دهند.

انجمن خبرنگاران: بیش از ۶۰ خبرنگار در اعتراضات آمریکا مورد حمله قرار گرفتند

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *