ی٫ آذر ۱۲ام, ۱۴۰۲

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

اعزام گروه های رسانه ای ایرانی و ازبکستانی به دو کشور

1 دقیقه خوانده شده
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه دوازدهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی سازمان همکاری های اسلامی که در استانبول برگزار شد با مدیر ارتباطات و اطلاع رسانی ریاست جمهوری ازبکستان دیدار و گفتگو کرد.
اعزام گروه های رسانه ای ایرانی و ازبکستانی به دو کشور
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه و به نقل از مرزنیوز؛‌ ایمان شمسایی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی در ابتدای این دیدار ضمن اشاره به اهمیت گسترش تعاملات فرهنگی و رسانه ای با همسایگان گفت: رویکرد دولت سیزدهم گسترش تعاملات به ویژه با همسایگان است و سفر اخیر رییس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان به ازبکستان و شرکت در اجلاس شانگهای آغازگر فصل جدیدی از تعاملات دو کشور است.

وی افزود: شهرهای سمرقند و بخارا اشتراک زیادی از نظر معماری و بافت شهری با شهرهای ما به ویژه اصفهان دارد و شعر فارسی بر دیوارهای این شهر نقش بسته است. با وجود اشتراکات فرهنگی و همکاری های ایران با کشورهای آسیای میانه، اما با ازبکستان آن گونه که باید و شاید دارای ارتباط فرهنگی نبودیم و اعزام رایزن فرهنگی به این کشور و امضای تفاهمنامه های همکاری می تواند منجر به افزایش تبادلات در حوزه محصولات فرهنگی هنری و انتقال تجربیات فعالان رسانه ای دو کشور باشد.

شمسایی به جشنواره مطبوعات کشورهای حوزه دریای خزر اشاره کرد و گفت: اخیرا جشنواره‌ای در آستاراخان روسیه با حضور اصحاب رسانه ایران و سایر کشورهای حوزه خزر برگزار شد و این فرصت به همراه پیمان شانگهای و نگارش پیوست رسانه ای آن توسط روزنامه نگاران ایرانی و ازبکستانی و ارائه به مقامات سیاسی دو کشور می تواند فصل جدیدی از تعامل کشورهای همسایه را فراهم کند.

عضو گروه کارشناسی جمهوری اسلامی در دوازدهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای سازمان همکاری های اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: در ایران اسلامی قریب ۱۳ هزار رسانه داریم و روزنامه نگاران فراوانی مشغول کارند. روزنامه نگاران، مشاوران و در عین حال منتقدان دلسوز اصحاب سیاست هستند. اعزام هیات رسانه ای به کشورهای همسایه از برنامه های ماست و ازبکستان قطعا یکی از مقصدهای سفر روزنامه نگاران ایرانی خواهد بود.

آسادجان خراجاو، مدیر ارتباطات و اطلاع رسانی ریاست جمهوری ازبکستان نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت فرهنگ ایرانی و رواج زبان فارسی در سال‌های دور در این کشور، رسانه را ابزاری مهم برای گسترش روابط برشمرد و گفت: خوشحالم به نقش رسانه اشاره کردید. با این ابزار می توانیم به تحکیم روابط دو کشور کمک کنیم. ارتباطات ما باید مستقیم باشد تا میراث دو کشور تقویت شود.

وی ادامه داد: برگزاری هفته فرهنگی و اعزام گروه های رسانه ای از اهمیت بالایی برخوردار است و در همین راستا پیش نویس تفاهمنامه را ارسال خواهیم کرد و آماده اعزام گروه های رسانه ای ازبکستانی و میزبانی از روزنامه نگاران ایرانی هستیم.

دوازدهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی ۲۹ و ۳۰ مهرماه در استانبول با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات ایرانی برگزار شد.

لینک کوتاه: https://khabarnegaranvaresane.ir/?p=12890

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *