ج٫ مهر ۷ام, ۱۴۰۲

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

معرفی شغل خبرنگاری (نیازمندی‌ها، نقش و وظایف)

1 دقیقه خوانده شده
هر خبرنگاری از مهارت‌های خود برای تحقیق و جست‌وجو، مصاحبه، گزارش‌دهی و نوشتن برای آگاه‌سازی مردم از رخدادها و وقایع کنونی، استفاده می‌کند. یک خبرنگار ممکن است در مراسم سیاسی، کنفرانس‌های تجاری یا حتی صحنه‌های جرم حضور یابد تا بتواند ماجرای آن واقعه را برای مردم بازگو کند.
معرفی شغل خبرنگاری (نیازمندی‌ها، نقش و وظایف)

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه و به نقل از کاربوم؛ در این مطلب به شرح وظایف خبرنگار، نیازمندی‌های کار خبرنگاری و چگونگی تبدیل شدن به یک خبرنگار پرداختیم. با ما همراه باشید!

معرفی شغل‌خبرنگاری: شرح وظایف خبرنگار

هر خبرنگاری معمولا مسئولیت‌های زیر را دارد:

 • تحقیق در منابع و پایگاه داده‌های عمومی برای پیداکردن اطلاعاتی برای ارجاع در مقالات
 • مصاحبه با شاهدان برای ارتباط افزایش سطح کشش مقاله
 • شرکت در مراسم محلی برای تحقیق و گزارش یافته‌ها
 • مشخص‌کردن موضوع‌ها و ساخت محتوا برای گزارشگران خبری

معرفی شغل‌خبرنگاری: نیازمندی‌های کار

خبرنگار شدن نیازمند تحصیلات خاص است. باید در حوزه‌های خاصی دوره دیده باشید. برخی از مدارک و مهارت‌ها را نیز داشته باشید که در این بخش به آنها می‌پردازیم:

تحصیلات موردنیاز برای شغل‌خبرنگاری

به‌طور معمول در حوزه خبرنگاری، حداقل مدرک لیسانس مورد نیاز است. برخی از کارفرمایان ترجیح می‌دهند که رشته تحصیلی حتما خبرنگاری باشد. برخی دیگر از کارفرمایان رشته‌های مرتبط را مانند ادبیات، علوم سیاسی یا زبان نیز می‌پذیرند.

داشتن سابقه کار در زمینه‌هایی مرتبط با نوشتن، تحقیق و پژوهش، اقتصاد، تاریخ، حقوق، گرافیک، رسانه و… نیز می‌تواند در به‌‌دست‌آوردن شغل مورد نظر، موثر باشد.

آموزش موردنیاز شغل‌خبرنگاری

بسیاری از کارفرماها انتظار دارند که هر خبرنگاری حداقل کمی تجربه داشته باشد. برخی از خبرنگارانی که در همین رشته تحصیل کرده‌اند، در دوران کارآموزی خود، تجربیاتی کسب کرده‌اند.

افراد دیگر می‌توانند با نوشتن داوطلبانه در خبرنامه‌های محلی یا دانشگاهی و هم‌چنین نوشتن برای موسسه‎های خیریه و غیرانتفاعی، تجربه کسب کنند. برخی ممکن است در زمینه‌ صنعتی سابقه کاری داشته باشند؛ و بتوانند درباره آنها مقالاتی بنویسند. برای مثال، کسی که قبلا وکیل بوده است، اکنون می‌تواند گزارش‌هایی درباره پرونده‌های حقوقی بنویسد. هم‌چنین یک سیاست‌مدار سابق، اکنون می‌تواند مقالاتی درباره امور سیاسی منتشر کند.

مهارت‌های موردنیاز شغل‌خبرنگاری

هر خبرنگاری باید کم‌‌و‌بیش روی مهارت‌های خود در این زمینه‌ها کار کند تا کیفیت کار خود را بهتر کند:

مدیریت زمان: خبرنگاران معمولا با برنامه زمانی فشرده کار می‌کنند، یعنی نیاز دارند که متن خود را قبل از خبرنگار یا روزنامه دیگری بنویسند و منتشر کنند. آنها باید بتوانند حقایق را جمع‌آوری کنند، درباره آنها تحقیق کنند و در مدت زمان کمی آن را بنویسند. داشتن این مهارت برای یک خبرنگار کاملا حیاتی است. هم‌چنین مهارت‌هایی مانند سازمان‌دهی، مدیریت پروژه و وقت‌شناسی هم مستقیم با مفهوم مدیریت زمان در ارتباط هستند.

ارتباطات: مهارت‌های ارتباطی کلامی به هر خبرنگاری کمک می‌کند تا اطلاعاتی را که از شاهدین دریافت می‌کند، به‌خوبی تفسیر کند. مهارت‌های ارتباطی قوی هم‌چنین می‌توانند به ساختن روابط و شبکه‌های فردی او کمک کند. مهارت‌ ارتباطی نوشتاری هم برای برنامه‌ریزی مصاحبه‌ها و تهیه گزارش خبرنگاران، ضروری‌ است.

پژوهش: خبرنگاران معمولا برای انجام وظایف خود نیاز به انجام تحقیق و پژوهش دارند. آنها می‌توانند اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق منابع عمومی، پایگاه داده‌ها یا منابع چاپی پیدا کنند. مهارت‌های توسعه‌یافته تحقیقاتی به هر خبرنگاری کمک می‌کند که بداند از چه اطلاعاتی استفاده کند، آن اطلاعات را از کجا و به یک منبع خاص چگونه دسترسی پیدا کند.

نوشتن: مهارت‌ ویژه و توسعه‌یافته نوشتاری برای هر خبرنگاری اهمیت بسیاری دارد. چه خبرنگار برای یک روزنامه بنویسد؛ و چه گزارشگر یک شبکه تلویزیونی باشد. نوشتن شفاف و موجز به او کمک می‌کند که مخاطبان بیشتری با گستره‌های مختلف تحصیلات، سواد و توانایی درک مطلب، از گزارش‌های او بهره ببرند.

معرفی شغل‌خبرنگاری: محیط کاری

هر خبرنگاری می‌تواند کار تمام‌وقت داشته باشد یا به‌صورت قراردادی و فریلنسر برای کارفرما کار کند. خبرنگاران می‌توانند از محیط کاری خود انتظارات زیر را داشته باشند:

 • یک محیط کاری سریع و پر از تغییرات
 • صرف زمان‌هایی طولانی و متغیر برای تحقیق و مصاحبه با افراد
 • استفاده زیاد از کامپیوتر، تبلت و گوشی هوشمند
 • جدول زمانی فشرده و شلوغ

محیط کاری خبرنگاری پر از رقابت است، چرا که خبرنگاران سعی می‌کنند وظایف و موضوعات مختلفی را از آن خود کنند. خبرنگاران می‌توانند انتظار روزهای کاری منعطف ولی شلوغی را داشته باشند. یک روز ممکن است صرف مصاحبه با شاهدین یک جرم شود، یک روز هم ممکن است به انتظار شنیدن یک بیانیه از شهرداری در دادگاه بگذرد.

خبرنگاران زمان زیادی را پشت کامپیوتر و تبلت می‌گذرانند تا اطلاعاتی را که برای نوشتن در مقاله‌شان نیاز دارند، جست‌وجو کنند. این افراد ممکن است در محیط‌های کاری مختلفی کار و حتی خطرناک کار کنند.

در برخی از صنایع از هرخبرنگاری انتظار می‌رود که سفر کند تا مقاله و گزارش خود را تکمیل کند. در برخی از این موارد ممکن است به سفر بین‌المللی نیاز داشته باشند. خبرنگاران مقالاتی را در حوزه‌های زیر تهیه می‌کنند:

 • سیاست
 • آب‌و‌هوا
 • جرم و جنایت
 • کسب‌و‌کار
 • مسائل حقوقی و قضایی
 • رستوران‌ها
 • رویدادهای محلی
 • مسائل اجتماعی و انسانی

معرفی شغل‌خبرنگاری: چگونه خبرنگار شویم؟

خبرنگاری به مجموعه‌ای از آموزش‌ها، تمرین‌ها و تجربه‌ها نیاز دارد. شما می‌توانید با طی کردن مراحل زیر، در مسیر ورود به خبرنگاری گام بردارید:

مدرک بگیرید: بیشتر شغل‌های خبرنگاری به حداقل مدرک کارشناسی نیاز دارند. اتمام تحصیلات در رشته خبرنگاری یا رشته‌های مرتبط با آن، اولین گام برای خبرنگار شدن است. در کلاس‌هایی ثبت‌نام کنید که روی مهارت‌های مورد نیاز شما برای این شغل، کار می‌کنند. برخی از این مهارت‌ها عبارت‌اند از: نوشتن خلاق، پژوهش و حقوق. از هر فرصتی برای نوشتن در طول تحصیل خود بهره بگیرید؛ از نوشتن در روزنامه‌های مدرسه و دانشگاه گرفته تا شرکت در گروه‌ها نویسندگی.

در این زمینه تجربه کسب کنید: بسیاری از مدیران ترجیح می‌دهند خبرنگار با تجربه استخدام کنند. برای کسب این تجربه در نشریات دانشگاه و مدرسه خود یا برای نشریات محلی به‌صورت داوطلبانه مقاله بنویسید. در زمان دانشجویی در صورت امکان دوره‌های کارآموزی مختلفی را بگذرانید.

نمونه‌کار داشته باشید: در همین حین که در حال کسب تجربه به‌عنوان یک خبرنگار هستید، پورتفولیو یا نمونه‌کارهای خود را نیز جمع‌آوری کنید. نمونه‌کارهای شما به کارفرمایان نشان می‌دهند که سبک و روش نویسندگی، توانایی و تجارب شما چگونه‌اند.

رزومه خود را آماده کنید: برای گرفتن یک شغل خبرنگاری در کنار نمونه کار، به رزومه هم نیاز دارید. در رزومه خود حتما روی مواردی که از نظر تحصیلی و کاری به حوزه خبرنگاری مرتبط‌‌تر هستند، تاکید کنید.

برای گرفتن مشاغل خبر‌نگاری درخواست بفرستید: پس از اتمام تحصیلات و کسب تجربه در نقش یک خبرنگار، می‌توانید برای گرفتن این شغل درخواست بفرستید. در آگهی‌های شغلی با دقت توانایی‌های مورد نیاز کارفرما را مطالعه کنید و به حوزه‌ای که می‌خواهید در آن شروع به کار کنید، توجه داشته باشید.

لینک کوتاه: https://khabarnegaranvaresane.ir/?p=13243

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *