پ٫ مهر ۶ام, ۱۴۰۲

خبرنگاران و رسانه

حاوی اخبار صنف خبرنگاران، اصحاب مطبوعات و رسانه های کشور

ابلاغ آئین‌نامه محل تاسیس دفاتر مطبوعاتی به اصحاب رسانه البرز

1 دقیقه خوانده شده
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز از ابلاغ آئین نامه محل تاسیس دفاتر مطبوعاتی به اصحاب رسانه این استان خبر داد.
ابلاغ آئین‌نامه محل تاسیس دفاتر مطبوعاتی به اصحاب رسانه البرز

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرنگاران و رسانه؛ سعید جابری انصاری با اعلام این خبر گفت: با توجه به دریافت نامه شماره ۱۸۸۸۰۰/۱۴۰۲ مورخ ۱۸/۶/۱۴۰۲ از سوی اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آیین نامه محل تاسیس دفاتر مطبوعاتی به مدیران مسئول نشریات محلی، مدیران مسئول پایگاه های خبری، مدیران سرپرستی نشریات سراسری و نمایندگی های خبرگزاری های فعال در استان البرز ابلاغ شد.

در متن این آیین نامه ابلاغ شده آمده است:

  • بر اساس ماده ۲۶ آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات مصوب ۰۸/۰۶/۱۳۹۵ هیات محترم وزیران، رسانه ها موظفند محل فعالیت دفتر مرکزی خود را برای انتشار و دسترسی عموم، در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دهند. این تکلیف شامل انواع رسانه اعم از چاپی یا غیر چاپی و پایگاه های خبری با گستره توزیع متنوع اعم از محلی، منطقه ای، استانی و سراسری است.
  • با توجه به مفاد آیین نامه محل تاسیس دفاتر مطبوعات مصوب ۲۷/۰۳/۱۳۸۰ وزارتین فرهنگ و ارشاد اسلامی و کشور، به ویژه تبصره ۲ ماده ۱ آن، با توجه به اینکه برای صدور پروانه دفاتر مطبوعات، نیاز به ارائه سند مالکیت و یا اجاره نامه معتبر از مکان می باشد و مطابق سایر قوانین و مقررات مربوطه، انجام این امر منوط به داشتن کدپستی مستقل بوده و هر مکان صرفا مورد بهره برداری مالک و یا مستاجر قانونی خواهد بود، بر این اساس نتایج زیر حاصل است.

الف) در هر مکان صرفا می توان برای یک شخص (حقیقی یا حقوقی) که مالک یا مستاجر قانونی آن مکان است، پروانه فعالیت دفتر رسانه صادر نمود.

ب) ملاک صدور پروانه فعالیت دفتر، ارائه سند یا اجاره نامه قانونی دارای کدپستی و احصاء سایر شرایط است و الزام به ارائه کد کارگاهی ندارد.

ج) تعدد نشریات در یک مکان محدودیت عددی ندارد مشروط بر اینکه دارای صاحب امتیاز مشترک باشند. (همه عناوین متعلق به یک شخص حقیقی یا حقوقی باشند.)

د) نشریات با صاحب امتیازهای متفاوت نمی توانند در یک واحد مستقل (با فرض عدم دریافت پروانه دفتر) فعالیت نمایند. زیرا مطابق بند ۱ همین نامه، همه رسانه ها موطف به داشتن تاسیس دفتر فعالیت هستند.

خبرنگار: فرناز قنبری

لینک کوتاه: https://khabarnegaranvaresane.ir/?p=14099

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *